אירוע // בתים מבפנים - ירושלים 9-8 באוקטובר 2010

יום שלישי, ספטמבר 14, 2010 | , , |


'בתים מבפנים'  ירושלים יוצא לדרך בפעם הרביעית ברציפות, בשיתוף עיריית ירושלים וחברת ניקול.

'בתים מבפנים' - אחד מאירועי הפנאי המסקרנים והייחודיים ואירוע הארכיטקטורה הגדול בישראל, יתקיים בירושלים בסוף השבוע של ה- 9-8 באוקטובר, ובמהלכו ייפתחו עשרות בתים פרטיים ויתקיימו סיורים אדריכליים בעיר. מדי שנה מושך האירוע לעיר הקודש עשרות אלפי אנשים המגיעים מרחבי הארץ ומעניק להם חוויה בלתי נשכחת: הזדמנות להכיר את העיר בדרך חדשה ומיוחדת, להיכנס לתוך הבתים היפים והמעניינים ביותר בעיר, לפגוש את האדריכלים והמעצבים ולהכיר מבפנים מקומות שבשגרה סגורים בפני הציבור הרחב. כמה פעמים בחיים יצא לכם להסתכל על בית זר ולומר לעצמכם "הלוואי ויכולתי לראותו מבפנים"? – הנה ההזדמנות לעשות זאת!


המבקרים בבתים מבפנים ירושלים ייהנו מסיורים בבתים פרטיים, מסיורים אדריכליים ברחובות מיוחדים בעיר ובשכונות מעניינות (רובם כוללים ביקורים בתוך  הבתים), יגלו מבנים בעלי ערך ארכיטקטוני מיוחד וישמעו עליהם מפי האדריכלים שתכננו אותם. לצד כל אלה מתקיימים סיורים ומפגשים במקומות המיוחדים ביותר בעיר כמו למשל מפגש עם משמרי ציורי התקרות העתיקים בקמרונות ממילא או לחלופין, ביקור בכנסייה העתיקה ביותר בעולם המוחזקת על ידי קהילה קטנה בשם סוריאנים.


'בתים מבפנים' מתקיים על פי המודל הבינלאומי של אירועי ה- Open House,  המתקיימים בלונדון, ניו יורק, מלבורן, פריז, סן פרנסיסקו, טורונטו ובעוד כ-50 ערים גדולות בעולם.

 אוצר האירוע ומייסד: אדריכל אלון בן-נון
מנהלת האירוע ומייסדת: אביבה לוינסון

להלן חלק מרשימת הבתים הפתוחים השנה:

בית האדריכל מרק פלם
רחוב דיזרעאלי 11, טלביה.
אדריכל תוספת ופנים: מרק פלם, 2008.
בית פתוח בביתו של האדריכל מרק פלם, הממוקם בקומת קרקע של בניין לשימור שעליו נוספו שתי קומות מגורים. דירה בעיצוב מודרני בעלת חלל מגורים רחב ידיים ובו מטבח גדול ופתוח ופינת עבודה אינטימית הסגורה בקירות זכוכית.
שישי, 8.10, 16:00-13:00.
בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

וילה הארון א-רשיד
רחוב מרכוס 18, טלביה.
הצצה חלקית לאחד הבתים המפורסמים של ירושלים ששימש במשך תקופה מסוימת גם כדירת השרד של גולדה מאיר. הווילה נבנתה ב-1926 על ידי חנא אברהים בישאראת כבית מגורים רב פאר עבור משפחתו ונקראה על שמו של הח'ליף העבאסי הארון א-רשיד, שעל פי המסורת שימשה דמותו כהשראה לסיפורי "אלף לילה ולילה". לבית שתי קומות הבנויות בסגנון ליוואן - חלל מרכזי שסביבו חדרי השינה והשירותים - רצפות מעוטרות ומרפסת קדמית מקורה ועטוית קשתות שמעליהן פס אריחי קרמיקה צבעונית. כיום מחולק הבית לדירות פרטיות.
שבת, 9.10, 19:30-18:00.
בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

הכנסייה הארמנית במושבה הגרמנית
רחוב עמק רפאים 1, המושבה הגרמנית.
אדריכל: תיאודור זנדל, 1884.
הזדמנות יוצאת דופן לבקר בכנסייה המסתתרת מאחורי חומת אבן בכניסה למושבה הגרמנית וסגורה בדרך כלל לקהל. המבנה, שעבר גלגולים שונים, נבנה על ידי הטמפלרים כ"בית העם", הפך בתקופת המנדט למועדון קצינים ומ- 1949 שימש את הקהילה הארמנית במערב העיר. המתחם כולל אולם התכנסות גרמני שהוסב לכנסייה פשוטה אך מלאה באווירה תקופתית, מגדל פעמון המתנשא בראש הגמלון הדרומי, מזבח, וחצר ובה עצי אורן בני כ-100 שנים וברֵכת דגים.
ב-10:00, 11:00 ו-12:00 יינתנו הסברים קצרים על ההיסטוריה של העם הארמני, על הקהילה הארמנית בירושלים ועל הכנסייה במושבה הגרמנית.
שבת, 9.10, 13:00-10:00.
בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

בית החולים הנסן
מרכוס 17, טלביה.
אדריכל: קונרד שיק, 1887.
בית החולים הנסן – שנקרא בעבר "בית המצורעים" והיה סגור למבקרים – פותח שוב את שעריו. הזדמנות לבקר בבניין אפוף המסתורין שתכנן שיק במאה ה-19 ושאותו ניהל מסדר האחים מהרנהוט הגרמני עד קום המדינה; ולצפות בתערוכות "מאחורי החומה" ו"תולדות בתי החולים בירושלים מחוץ לחומות במאה ה-19".
שישי, 8.10, 12:00-9:00.
בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

בית שץ
רחוב בצלאל 3.
אדריכל: לא ידוע, 1915-1908.
הצצה למתחם שבו התגוררו ויצרו בני משפחת שץ במאה שעברה, הממוקם סמוך לבצלאל – בית המדרש למלאכות האמנות שהקים אבי המשפחה, פרופ' בוריס שץ. במתחם התגוררו בשעתו אשתו של שץ אולגה פבזנר וילדיהם בצלאל וזהרה, ובו שכן גם הסטודיו הפרטי של בוריס. הסיורים בהדרכת ג'מי לבינסון – מצאצאי המשפחה ומנהל העיזבון – יכללו הסבר קצר על המקום, סרטון על שץ וביקור בסטודיו ובחדר השינה שלו.
הסיורים מוגבלים ל-15 משתתפים בקבוצה על בסיס "כל הקודם זוכה".
שישי, 8.10, 9:00, 10:30, 12:00 ו-13:30.
סיורים פתוחים, אין צורך ברישום מוקדם.


בית נתנאל
רחוב עין כרם 56 (הכניסה דרך בית הקברות המוסלמי שמול המסעדה הלבנונית), עין כרם.
בית אבן כבן 800 שנה שחלקו הגדול מערה, שלאחרונה שופצה ונפרצו בה פתחים. המערה שימשה בעבר למגורי בעלי חיים עד שנשרפה, וכיום היא משמשת למגורים.
שישי, 8.10, 16:00-13:00.
בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.


בית היתומים הסורי-גרמני, מתחם שנלר
נקודת המפגש: הכניסה למתחם, רחוב מלכי ישראל 34.
ביקור באחד האתרים ההיסטוריים החשובים בירושלים שנבנה במאה ה-19 כבית חינוך שווייצרי והוחזק על ידי צה"ל מאז 1948 ועד לאחרונה. הסיור בהדרכת האדריכל גיל גורדון – מתכנן תוכנית השימור של המתחם – יספר את תולדות המקום ויציג את התוכניות לשימורו.
שישי, 8.10, 9:30.
סיור ברישום מוקדם, מוגבל ל-80 משתתפים.
להרשמה: www.batim-jerusalem.org

דירת משפחת הגואל בווילה לאה
שדרות בן מימון 6 א', רחביה.
אדריכלים: רפאל ודן בן דור, 1934.
ביקור בבית שבנה ד"ר נסיב אבקריוס ביי, עורך דין יווני אורתודוכסי מצליח בתקופת המנדט, עבור אהובתו (מאוחר יותר – אשתו) לאה טננבוים (בת למשפחה יהודייה חרדית). הבית תוכנן בסגנון בינלאומי. הוא מצופה באבן אדמדמה ובו שער בסגנון אר דקו שעל חזיתו נכתב באותיות לטיניות בסגנון גותי: Villa Lea.
לאחר התרוששותם של בני הזוג הושכר הבית ומספר חודשים גר בו גם הקיסר האתיופי היילה סלאסי. אחרי 48 חולק המבנה לדירות. בדירת משפחת הגואל התגורר משה דיין בתקופת כהונתו כמושל ירושלים, ובה אף התקיימה ב-1950 חתונתם של  ראומה ועזר וייצמן (נשיא המדינה לשעבר). 
שבת, 9.10, 12:30-10:00.
סיורים פתוחים, אין צורך ברישום מוקדם.

דירת משפחת בן ששון בווילה לאה
שדרות בן מימון 6 א', רחביה.
אדריכלים: רפאל ודן בן דור, 1934; אדריכלית השיפוץ: מיכל דלפרגולה, 2010.
ביקור בדירה נוספת בקומת הקרקע של וילה לאה, שבה התגורר במשך עשרות שנים השר ד"ר יוסף בורג עם משפחתו. הדירה עברה באחרונה שיפוץ מקיף ומעוצבת בסגנון עדכני ומינימליסטי.
שבת, 9.10, 14:00-11:00.
סיורים פתוחים, אין צורך ברישום מוקדם.
* סיורים לקבוצות קטנות יתקיימו מדי רבע שעה על בסיס כל הקודם זוכה.

חצר הרדיו וארמון המלכה טאיתו
רחוב הלני המלכה 21.
סיורים מודרכים במתחם קול ישראל בו נמצא ארמונה של הקיסרית האתיופית טאיתו (אשת הקיסר האתיופי מנליך השני) שנבנה ב-1903 ולצדו מבנה נוסף ששימש את משרתיה. חזיתו של הארמון, המעוטרת בסמל הקיסרית ובעמודי שיש גבוהים, נשמרה עד היום. מארמון זה משדרות שש תחנות קול ישראל, בהן רשת א', רשת ג', קול המוסיקה, קול ישראל בערבית ועוד.
שישי, 8.10, 13:00-11:00; שבת, 9.10, 13:00-11:00.
סיורים ברישום מוקדם. הרישום באמצעות פקס מס': 02-5302495. הכניסה בהצגת אישור בפקס חוזר בלבד.  הכניסה בהצגת תעודת זהות.

נחלת שבעה בראי התכנון האקלימי
נקודת מפגש: ליד חנות הספרים ברחוב יואל משה סלומון 8.
ולנטינה נלין, יועצת לבנייה מקיימת (ירוקה), תוביל את הסיור שיתבונן בסביבה הבנויה דרך משקפיים אקלימיים, ויציג את הסמטאות הצרות והציוריות של נחלת שבעה כמודל אידיאלי להתמודדות עם בעיות של חום, של חום ושל מחסור במים. הסיור יכלול ביקור בבתי הכנסת השכונתיים ויש להגיע אליו בלבוש צנוע.
שבת, 9.10, 11:00-9:30.
סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

ירושלים של זהב
רחוב השחם 2 (פניה מרחוב רבי עקיבא).
אדריכל: אמציה אהרונסון; תכנון שטחים ציבוריים: ניר גלעד; אדריכלות פנים: דניאל חסון, 2010.
הזדמנות לגלות כיצד נראה מבפנים אחד מפרויקטי המגורים היקרים ביותר שנבנו אי פעם בארץ, קומפלקס מגורים הכולל 80 דירות שנהנות מחניון פרטי, בריכת שחיה, מועדון דיירים, מקווה לנשים ולגברים עם חדר כושר וסאונה, חדרי קולנוע וחדרי משחקים לילדים.
שישי, 8.10, 10:00, 11:00 ו-12:00.
3 סיורים ברישום מוקדם, מוגבלים ל-25 משתתפים.
להרשמה: www.batim-jerusalem.org

פרויקט התחדשות הקמפוס של מוזיאון ישראל
שדרות רופין 17, קריית המוזיאונים.
אדריכלים: אפרת-קובלסקי; ג'יימס קרפנטר (ניו יורק); א' לרמן, 2010-2006.
ארבעה סיורים בפרויקט הגדול והמרשים של התחדשות קמפוס מוזיאון ישראל. הסיורים יסקרו את הארגון מחדש של מערכת התנועה בקמפוס ואת היקף הבנייה העצום שנועדו על מנת להפוך את המוזיאון לנגיש ולנוח להתמצאות, בלי לפגוע ברוח התכנון של אל מנספלד, מתכננו המקורי.
שישי, 8.10.
ב-11:00 - סיור בהדרכת דור לין, משנה למנכ"ל מוזיאון ישראל.
ב- 11:00 – סיור בהדרכת אדריכלית מאירה קובלסקי (בדגש אדריכלי).
ב- 12:00 - סיור בהדרכת אפרת פומרנץ, מנהלת פרויקט פיתוח הקמפוס.
ב-12:00 – סיור בהדרכת תמי יניב מא.לרמן אדריכלים (בדגש אדריכלי).
4 סיורים ברישום מוקדם, מוגבלים ל- 30 משתתפים.
להרשמה: www.batim-jerusalem.org

האטליה בשוק מחנה יהודה
רחוב החרוב 14, בשוק מחנה יהודה.
עיצוב פנים: עליזה כהן, 2009.
הזדמנות להציץ למטבח הכי טרנדי בירושלים – הסטודיו לבישול שפתחה השפית טלי פרידמן לפני כשנה בלב שוק מחנה יהודה. במסגרת השיפוץ הפכה הדירה הישנה והמוזנחת למטבח חלומות רחב ידיים ומצויד לעילא ולעילא, ומעליו הוקמה מרפסת גג חלומית לא פחות המשקיפה על העיר מנקודת מבט מקורית.
שישי, 8.10, 13:00-9:00.
בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

ה"מבנה החי" הראשון בישראל
התחנה לחקר ציפורים, קריית הלאום.
אדריכלים: ועדיה-וינשטיין אדריכלים, 2000 ו-2009.
הזדמנות להתוודע ל"מבנה החי" הראשון מסוגו בארץ הנמצא בתחנה לחקר ציפורים – אתר טבע עירוני-קהילתי יחיד מסוגו המתמקד בחקר פעילות ציפורים בעיר. במפגשים יציגו אדריכל המבנה גיל ועדיה ומנהל התחנה עמיר בלבן את השיטות השונות לפיתוח בתי גידול על מבני מגורים ולמשיכת חיות בר.
שישי, 8.10, 14:00-9:00; שבת, 9.10, 16:00-9:00.
סיורים מודרכים יתקיימו בשישי ובשבת ב-9:00 (כולל הדגמת טיבוע ציפורים)  וב-11:00 (כולל תצפית מודרכת מהמסתור).
בית פתוח וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

אתר האינטרנט של האירוע המאפשר הרשמה לכל הסיורים והדפסת החוברת:

Facebook Comments

0 Responses So Far:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
arcHeb | מגאזין חדשות יומי לאדריכלות ועיצוב בעברית! Copyright © 2010 arcHeb Theme is Designed and Written by yANIVdAVIDI Home | RSS Feed | Comment RSS כל הזכויות שמורות לאתר arcHeb ולאתרים מהם הובא החומר . אין להעתיק,לשכפל,לתרגם,לצלם וכדומה כל מידע מהאתר ללא רשות. למידע נוסף, נא ליצור קשר