זכייה בתחרות: פרויקט הרחבת קרית הממשלה, ירושלים // קימל אשכולות אדריכלים + הנס דוידסון אדריכלים >>

יום ראשון, אוקטובר 31, 2010 | , , , |

The Israeli government campus expansion competition - 1st Prize, Jerusalem // Kimmel Eshkolot Architects >>

השבוע ועדת המכרזים במשרד החשב הכללי באוצר בחרה במשרד האדריכלים קימל-אשכולות בשיתוף האדריכל ההולנדי הנס דוידסון, לתכנון עדכני לקריית הממשלה בגבעת רם בירושלים.


בקריית הממשלה שוכנים מטות רשויות השלטון-הכנסת, בית המשפט העליון, הממשלה ומשרד מבקר המדינה.

התחרות נמשכה כעשרה חודשים והשתתפו בה תשעה משרדים שנבחרו על ידי צוות מקצועי מתוך 23 משרדים שהגישו מועמדות לתחרות.


מטרת התוכנית היא ליצור תכנון ארוך טווח שירכז את משרדי הממשלה העיקריים בקריה בירושלים , כאשר התוכנית כוללת גם העברת משרדים הנמצאים כיום בתל אביב לירושלים.

התוכנית שנבחרה על ידי צוות שופטים שכלל בין היתר נציגים מרשויות התכנון , מקלה על צירי תנועה ראשיים ומאפשרת נגישות נוחה למתחם החדש.

מדברי האדריכלים:

קרית הממשלה של מדינת ישראל זקוקה לכניסה ייצוגית, מובחנת ובעלת זיהוי ויזואלי מובהק. כמו כן היא זקוקה להגדרה ברורה של המיתחם שבו היא שוכנת, הנתפס כיום כתפזורת של בניינים .

ואילו קרית הלאום בכללותה, הכוללת את קרית הממשלה, בנין הכנסת ובית המשפט העליון, זקוקה להסדרת מערכת יחסי הגומלין בין חלקיה, אשר יבטאו בצורה נכונה את האיזון בין שלוש הרשויות.

התכנית הזוכה בוחרת ליצור את הייצוג הערכי הנדרש באמצעות יצירת מרחב ציבורי פתוח באיכות גבוהה. מרחב זה משלב מונומנטליות עם צניעות, כבוד לסביבה ולאדם, תוך נתינת ביטוי לערכים דמוקרטיים רב תרבותיים. 


התוכנית מאתרת בליבו של המיתחם פוטנציאל ליצירת מרחב ציבורי אשר יוצר איזון חדש ונכון במערכת היחסים שבין כל חלקי קרית האומה- ממשלה, כנסת ובית המשפט העליון. מרחב זה כולל כיכר גדולה ושדירה רחבת ממדים:

כיכר הממשלה מחלקת את קרית הממשלה לשני מיתחמים מוגדרים- צפוני ודרומי, ויוצרת לב ,מרכז וכניסה מכובדת וראויה לקריה. בדפנות הכיכר ייבנו גם מגדל משרדי הממשלה ה חדש ובנין נוסף בעל חשיבות לאומית כגון הגלריה הלאומית.הכיכר ממוקמת על ציר רחוב רופין והרכבת הקלה. 


ואילו השדירה המטפסת מכיכר הממשלה לכיוון בית המשפט העליון והכנסת מהווה ציר מרכזי הולם למרחב השילטוני כולו.השדירה קושרת בין שלושת המיתחמים של שלוש הרשויות וכאמור מסדירה את שיווי המשקל ביניהן באופן שמבטא את האיזון הנדרש בין שלושתן בדמוקרטיה הישראלית. 


הרחבת קרית הממשלה תתבצע תוך הוספת אגף צפוני חדש לכל אחד משלושת הבניינים הקיימים והפיכתם למבני אטריום. חלל זה מאפשר תוספת של מרחבים ציבוריים מבוקרים אקלימית לכל צמד בניינים. נקודת מוצא זו תאפשר גם בניה ברת קיימא של חיסכון באנרגיה. 


המרחבים הפתוחים בין שלושת הבניינים יהיו תחומים במבני מחבר לאורך דפנות רופין וקפלן. מבנים אלו ישמשו לפונקציות משותפות- ימוקמו בהם חדרי ישיבות, קפיטריות וכיו"ב,כמו גם פונקציות נוספות כגון מרכז תקשורת ; ואילו השטחים הירוקים הפתוחים ישמשו לרווחת העובדים.

רחוב רופין יורחב ויפותח כשדרת תרבות. חתך הרחוב יכלול גם את הרכבת הקלה ומסלולי אופניים. דופן הרחוב הגובלת בקרית הממשלה תחומה ע"י בנין המחבר, אשר מפלסו התחתון יהיה מסחרי, ואילו מפלסו העליון ישויך למשרדי הממשלה. 


בדופן המערבית של הרחוב מוצע לשלב בנוסף למוזיאונים גם בתי מלון /מבני מגורים/ מעונות סטודנטים.

רחוב קפלן יפותח כשדרה הכוללת את הכניסות הטיקסיות לבנייני הממשלה. המרחבים בין הבניינים יפותחו באמצעים של גינון, צל ובריכות מים ממוחזרים.

צוות הפרוייקט: איתן קימל, מיכל קימל אשכולות, אדר אופנהיים, הנס דוידסון


מיקום במפה:


מה דעתך? 


אנו מזמינים את שאר המשתתפים בתחרות, לשלוח ולפרסם את הצעתם >> לחצו כאן לשליחה 

Facebook Comments

0 Responses So Far:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
arcHeb | מגאזין חדשות יומי לאדריכלות ועיצוב בעברית! Copyright © 2010 arcHeb Theme is Designed and Written by yANIVdAVIDI Home | RSS Feed | Comment RSS כל הזכויות שמורות לאתר arcHeb ולאתרים מהם הובא החומר . אין להעתיק,לשכפל,לתרגם,לצלם וכדומה כל מידע מהאתר ללא רשות. למידע נוסף, נא ליצור קשר