בניין מגורים, "פריזמה" // NL Architects >>

יום רביעי, אוקטובר 20, 2010 | , , |

Prisma" // NL Architects" >>

פריזמה הוא מבנה מגורים עם 52 דירות  ב-16 קומות , שתוכנן על ידי משרד האדריכלים ההולנדי NL בעיר Groningen שבהולנד. 
מבנה בלוק בגובה של 50 מטר בהולנד נחשב כמבנה מאד גבוה.העיר Groningen שבהולנד ידועה בארכיטקטורה המתקדמת שלה.הפרויקט תוכנן באזור צפון מערב גרוניגן , באזור הנקרא Vinkhuizen.

אזור Vinkhuizen הוא אזור פיתוח אופייני בעל תערובת של מבנים בגובה נמוך ובינוני, בפריסה פתוחה על השטח וכמה מבנים גבוהים בולטים יחסית.עדיין האזור לא פופולרי במיוחד וכרגע - הרבה מהדיור הקיים כבר לא נחשב מתאים לצורת החיים של המאה ה21. פריזמה הינו חלק ממבצע שיפוץ, חידוש ושדרוג בקנה מידה ארצי המתנהל כעת בהולנד.


בפשטות , המבנה מורכב מ"ערימה" של סוגי דירות הרצויות על פי הפרוגמה. הדירות הגדולות למטה והקטנות למעלה (בדומה לפרופורציות פירמידות המאיה המפורסמות) . 


"ערימת" הדירות אחת על השניה הינה עמוד השדרה של מבנה המגורים עליה "הולבשו" תוספות קלילות יותר- המרפסות. המרפסות מחבקות ועוטפות את המבנה כמעט כמו במעשה קוטור .
בתהליך עיצוב הבניין, פינותיו של הנפח הכולל חוברו, לאחר מכן
השטח העודף שנוצר מהמרפסת "סותת" מהמבנה (לפי תנועת השמש-לחדירת אור מקסימלית לדירות) ואז המרפסות הוסתו וזזו על מעטפת המבנה בהתאם לקריטריונים שונים שנקבעו בתהליך (גודל דירה ופרופורציה).


נקודת המוצא היא שלכל קטגוריה של דירות - המרפסות צריכות להיות באותו הגודל אך הפרופורציות ישתנו בהתאם למיקום בבלוק. 
מכיוון שמלמעלה למטה עומקם של המרפסות עלה , רוחבם צומצם בהדרגה ובהתאמה. 
הבלוק מופיע כנפח אחד, אך ברמת המגורים ישנו בידול בין הדירות, כל שטח חיצוני של דירה הוא ייחודי ואינדיבידואלי לאותה דירה.


 בקומת הקרקע ישנו חדר ילדים, מגרש משחקים ומתקן רפואי.מעקות המרפסות עשויות רשת מחוררת בצורה עדינה המשווה לבניין נופך תעשייתי חדשני.מה דעתך?

Facebook Comments

1 Responses So Far:

אנונימי אמר/ה...

זה כמו מלחיה. זה עיצוב נטו. מה יש בבניין הזה חוץ מזה? האם הוא תורם משהו למרחב המקיף אותו? האם הוא מעודד את היווצרותה של קהילה? מה ההשפעות הסביבתיות שלו? החומה שהציבו האדריכלים כלפי הרחוב יוצרת מקום מנוכר שאחר כך אף אחד לא רוצה להסתובב בו וכך באופן עקיף הבניין מחזק את תנועת כלי הרכב, מחריב את הרחוב ואת החיים העירוניים. לא פלא שהאדריכלות נמצאת במשבר, והבניין הזה מייצג את המשבר באופן נאמן.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
arcHeb | מגאזין חדשות יומי לאדריכלות ועיצוב בעברית! Copyright © 2010 arcHeb Theme is Designed and Written by yANIVdAVIDI Home | RSS Feed | Comment RSS כל הזכויות שמורות לאתר arcHeb ולאתרים מהם הובא החומר . אין להעתיק,לשכפל,לתרגם,לצלם וכדומה כל מידע מהאתר ללא רשות. למידע נוסף, נא ליצור קשר