הרחבה למוזיאון תל אביב לאומנות, ישראל // Preston Scott Cohen אדריכלים >>

יום שלישי, אוקטובר 05, 2010 | , , , , |

TEL AVIV MUSEUM OF ART // Preston Scott Cohen Architects >>


ארבעים שנה אחרי תחרות האדריכלים שקדמה לבניית משכנו הנוכחי של מוזיאון תל אביב לאמנות, הכריז המוזיאון על תחרות לתכנון בניין חדש נוסף, זהה בשטחו לבניין הקיים (19,000 מ"ר). תרומתם של הרטה ופול עמיר מלוס אנגלס אפשרה את עריכתה של תחרות בינלאומית פתוחה לתכנון הבניין החדש.
תצורת המודל שהציג פרסטון סקוט כהן לפני השופטים בתחרות , היוותה פרשנות למחקר האתר הטרפזי השוכן בתוככי מתחם התרבות של תל אביב.


כהן יצר אובייקט אשר מורכב ממערך של חללים המייצרים התרחשות. המרחב האדריכלי מייצר לינאריות ורב שכבתיות בו בזמן. החלל הדינמי מתאפיין בצירי תנועה המובילים את הצופה לאולמות תצוגה מלבניים.


"מפל האור" מנקז את הממד האנכי של הבניין, מספק אוריינטציה למבקר, מאחד סביבו את כל החללים ומחדיר אור עד למפלס התחתון של המבנה.

מעטפת הבניין, משטח המשכי "מתקפל" בזוויות משתנות, מהווה סטרוקטורה ואורנמנט דינמי. המעטפת מורכבת מ-430 פנלים של בטון מלוטש שנוצרו בתוך האתר.

מדברי האדריכל:

במרכז המתחם התרבותי של תל אביב, התוכנית עבור מוזיאון תל אביב לאמנות אמיר היווה אתגר אדריכלי יוצא דופן: איך לפתור את המתח בין האתר, שצורתו צורת משולש ייחודית ואת הצורך של המוזיאון בשורה של חללי גלריות גדולות , נייטרליות ומלבניות. 


הפתרון: לסובב בעדינות משטחים גיאומטריים (פרבולות היפרבוליות) שיצרו את הקשר בין הזוויות השונות שבין היציעים לבין ההקשר החללי תוך כדי הכנסת אור טבעי לתוך נבכיו העמוקים של הבניין שחלליו חצי קבורים.


הבניין מייצג סינתזה יוצאת דופן של שתי פרדיגמות מנוגדות למוזיאון עכשווי: מוזיאון "קופסאות" לבן ונייטרלי לבין המוזיאון של המחזה האדריכלי: גלריות מלבניות אינדיבדואליות המאורגנות סביב "Lightfall" (מפלי אור) ואטריום בגובה של 26 מטרים העולה ומתפתל לאורך הקומות.המבנה מורכב על פי מספר צירים המוסתים באופן משמעותי מקומה לקומה. 


כאשר למעשה, הקומות בבניין הם סדרה של תוכניות עצמאיות ומערכות מבני פלדה מוערמים זה על גבי זה המחוברים באמצעות חלל גיאומטרי אנכי המשמש לתנועה. 


הבניין החדש מתייחס אל הבניין המקורי בצורה כזאת, שניתן לראות שיש איזה שהוא דמיון משפחתי. אך באותו הזמן, הוא מתייחס למסורת גדולה יותר של חדשנות הקיימת בתוך התרבות האדריכלית בישראל. 
מה דעתך?

Facebook Comments

0 Responses So Far:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
arcHeb | מגאזין חדשות יומי לאדריכלות ועיצוב בעברית! Copyright © 2010 arcHeb Theme is Designed and Written by yANIVdAVIDI Home | RSS Feed | Comment RSS כל הזכויות שמורות לאתר arcHeb ולאתרים מהם הובא החומר . אין להעתיק,לשכפל,לתרגם,לצלם וכדומה כל מידע מהאתר ללא רשות. למידע נוסף, נא ליצור קשר