הצעה לתחרות: פרויקט הרחבת קרית הממשלה, ירושלים // קינן + קורין אדריכלים >>

יום רביעי, נובמבר 17, 2010 | , , , , |

Proposel for The Israeli government campus expansion competition - Jerusalem //
Keinan Architects with Korin Architects Architects>>

כפי שדיווחנו לפני כשבוע (לחצו כאן לדיווח) , ועדת המכרזים במשרד החשב הכללי באוצר בחרה במשרד האדריכלים קימל-אשכולות בשיתוף האדריכל ההולנדי הנס דוידסון, לתכנון עדכני לקריית הממשלה בגבעת רם בירושלים. 

התחרות נמשכה כעשרה חודשים והשתתפו בה תשעה משרדים שנבחרו על ידי צוות מקצועי מתוך 23 משרדים שהגישו מועמדות לתחרות. אחד מהמשרדים שנבחרו היה משרד קינן אדריכלים בשיתוף עם קורין אדריכלים (בשיתוף עם: עופר קורין, שלומי זאבי (תכנון נוף בע"מ)).


בקריית הממשלה שוכנים מטות רשויות השלטון-הכנסת, בית המשפט העליון, הממשלה ומשרד מבקר המדינה. מטרת התוכנית היא ליצור תכנון ארוך טווח שירכז את משרדי הממשלה העיקריים בקריה בירושלים, כאשר התוכנית כוללת גם העברת משרדים הנמצאים כיום בתל אביב לירושלים.

מדברי האדריכלים בהצעה:

אקופונקטורה אורבאנית:

קריית הממשלה היא חלק אינטגראלי פעיל של ירושלים. התכנית המוצעת של קריית הממשלה יוצרת מרחב ציבורי חדש ורציף על ידי תהליך דמוי דיקור- פתיחת החסמים האורבניים ויצירת רציפות מרקמית. 


המתחם המבודד היום יהפוך למוקד עירוני ומרכז פעילויות תרבות ופנאי כחלק מרצף עירוני המחבר את מתחם הבינוי בכניסה לעיר עם השטחים הפתוחים, האוניברסיטה ואזורי המוזיאונים, עם שכונת רחביה ומשם לחלקה המערבי של העיר. 

הקשרים אורבנים

המרחב העירוני:

בתווך שבין משרדי הממשלה, קריית המוזיאונים והאוניברסיטה העברית מוצע פארק אורבני דמוי במה, המאפשר חוויות עירוניות מגוונות כגון ירידים, תערוכות, קונצרטים, מופעי רחוב ומקומות שהיה מוצלים. 

דופן בנוי של הפארק


פארק אורבני זה מחבר בין שתי ככרות חדשות: ככר הממשלה מצפון, בצומת רחוב רופין ולורך וככר המוזיאונים בדרום. ככר הממשלה מחברת בין כל הצירים בקריית הלאום, האוניברסיטה והכניסה לעיר. 

מבט מכיוון צפון

מבט מכיוון דרום

באמצעות אקופונקטורה אורבנית זו, תוחלף חווית הבדידות בה נמצאת היום קריית הממשלה, ללא מרחב תרבותי הקושר אותה לאזרחים לחווייה עירונית פעילה. הגשר המוצע יחבר בין שכונת רחביה והעיר ב"נקודת התורפה" מעל עמק המצלבה, בין רחוב רמב"ן ושדרת רופין הנמצאים באותו גובה.

אמנם הגשר ממוקם מעבר לתחום התחרות, אך חיוני להידוק הקשר של העיר עם המרכז השלטוני והתרבותי שלה ואף ישווה ערך חדש לנוף: "הגשר אוסף תחתיו שתי גדות והופכן למקום אחד, אדמה ושמים, אנשים וקדושה". Martin Heidegger 

החיבור לעיר


הבינוי:

הבינוי החדש מתווסף לבניה קיימת בת זמננו ולכן המתח "בין חדש לישן" יפנה דרך לטובת יצירת מרחב ציבורי איכותי. הבניינים האופקיים החדשים "מונחים" ע"ג קומה מסחרית שיוצרת את דופן הפארק האורבני. מצידו המזרחי של הפארק גישה ישירה למבואות הפתוחות לציבור הרחב הכוללות גלריות, בתי קפה ומסחר ומשם, דרך מעברים מבוקרים בקומה המפצלת, תתבצע הגישה אל משרדי הממשלה. למוזיאונים כניסות עליונות מצדו המערבי של הפארק ומהשדרה התחתונה.

מערכת הבינוי גמישה, יוצרת חלוקה למשרדי ממשלה ע"פ הצורך ומאפשרת תוספות בניה נמוכות למבנים הקיימים. 

מבט מצפון מערב


המבנים:

בבינוי מוצעים שני סוגי מבנים למשרדי הממשלה: מבנים ליניאריים בגובה נמוך (4-6 קומות) וכן מגדל בכיכר הממשלה. המבנים הנמוכים, בהעמדה ניצבת לטופוגרפיה, משורתים על ידי קומה מסחרית הניצבת להם. 


המרחב הפתוח:

קריית הממשלה ממוקמת בתווך בין גן הוורדים ושדרת המוזיאונים. גן הורדים יגלוש בין הבניינים החדשים וייצור פינות ירוקות מוגנות, לרווחת הכלל. ברחוב קפלן תושלם השדרה העירונית עם רווחים שיאפשרו את גלישת הגן לכיוון הבניינים. 

מבט מגן הורדים


הפארק העירוני מתוכנן לפי קנה המידה הגדול יחסית של סביבתו כבמה תלת-ממדית צבעונית, הכוללת צמחיה, נקודות מים ומקומות שהייה רבים. המשטח העקמומי ייצור פינות ישיבה מוצלות ואינטימיות. הצמחייה על גג הבניינים הנמוכים המקשרים מעצימה את מראהו הירוק של קמפוס הממשלה מכיוון הפארק האורבני. בדופן המערבית של הפארק העירוני ממוקם הפארק המדורג המשלב בתוכו את הגלריות והמוזיאונים העירוניים. 

הפארק האורבני


אנו מאמינים כי מטען זה אשר ניתן להנחיל לכלל באמצעות התכנון הפיסי, יוכל בבוא הזמן לקבל משמעות ערכית ולכונן את קריית הממשלה למכלול שלטוני-תרבותי-לאומי אחד.

"איננו יכולים עוד לבנות סמלים, אלא רק לבנות פרויקטים- דוקומנטים בעלי עומק, המצאה ואיכות, היכולים להפוך בבוא הזמן מונומנטים". Michel Foucault 

מבט משדירת המוזיאונים
חזית מזרחית לפארק


מיקום במפה:


מה דעתך? 

אנו מזמינים את שאר המשתתפים בתחרות, לשלוח ולפרסם את הצעתם >> לחצו כאן לשליחה 

Facebook Comments

0 Responses So Far:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
arcHeb | מגאזין חדשות יומי לאדריכלות ועיצוב בעברית! Copyright © 2010 arcHeb Theme is Designed and Written by yANIVdAVIDI Home | RSS Feed | Comment RSS כל הזכויות שמורות לאתר arcHeb ולאתרים מהם הובא החומר . אין להעתיק,לשכפל,לתרגם,לצלם וכדומה כל מידע מהאתר ללא רשות. למידע נוסף, נא ליצור קשר