זכיה בתחרות: "כיכר העיר" מרכז חולון , מקום שלישי // זרחי אדריכלים

יום רביעי, דצמבר 01, 2010 | , , , |

Holon "City center" competition // Zarhy Architects 3rd wining design >> 


כפי שדיווחנו כאן לפני כמה ימים ,לפני כשבוע הוכרזו המשרדים הזוכים בתחרות האדריכלית הבינלאומית שערכה עיריית חולון למרכז העיר חולון. 
34 עבודות הוגשו לתחרות האדריכלית הבינלאומית הפתוחה עם מוזמנים, עליה הכריזה עיריית חולון בחודש מאי השנה. התחרות כללה תכנון של מרכז השירות והתרבות החדש של חולון, שיכלול בניין עירייה חדש, אולם קונצרטים, מרכז מוסיקה ומתחם של מסחר, משרדים ומגורים, בעירייה מקווים, שהמרכז החדש יציע לתושבים ולמבקרים חוויה עירונית מהנה ומעניינת עם מגוון אפשרויות הפונות לטעמים שונים ויקרין על ההוויה העירונית כולה. התחרות הינה ע"ש פנחס אילון ז"ל, ראש העיר השני של חולון, שפעל לפיתוחה ולשגשוגה של העיר במשך 34 שנים.

לפירוט המלא אודות התחרות שהתפרסמה באתר - לחצו כאן.

להצעה שזכתה במקום הראשון בתחרות - לחצו כאן.
להצעה שזכתה במקום השני בתחרות - לחצו כאן.


אנו מביאים בפניכם את הצעתם של משרד זרחי אדריכלים שזכה במקום השלישי בתחרות.

מדברי האדריכלים בתחרות:
כיכר העיר 
מאז ומתמיד שומרת “כיכר העיר” על מעמדה המרכזי במרקם החיים העירוני. מימי התנ”ך ועד היום נדרשת הכיכר להעניק את אותו המענה המתבקש – מקום מפגש. המפגשים לובשים ופושטים צורות וגוונים - שמחים ועצובים, מפגשים ממלכתיים ומפגשים אישיים, מפגשים חגיגיים ומפגשים של חולין, מפגשים פוליטיים ומפגשים קהילתיים. 


כיכר עיר מוצלחת היא זו שמאפשרת את כל קשת המפגשים הזו. עליה להיות גולמית בתור פלטפורמה נרחבת ככל האפשר, אבל גם כריזמטית בתור מוקד משיכה, גנרית אבל גם ספציפית. היא צריכה להיות חמימה ונעימה לאירוח, אבל גם אלגנטית ומעוררת התפעלות. כיכר עיר מוצלחת מכילה מגוון חוויות בחלל אחד – זוהי מהותה. זה יופייה.

כיכר העיר חולון 

על כיכר העיר חולון להוות הבמה הפתוחה של העיר. אליה יתנקזו רחובות העיר בכל מפלסיהם – השדרה המרכזית מצפון, רחוב ברקת וקלאוזנר ממזרח ורחוב פורת וכיכר המדיאטק מדרום. בזכות טופוגרפיה ייחודית, גיאוגרפיה חדשה וריבוי שימושים, תהפוך כיכר העיר חולון לסלון המרכזי של העיר. בתוך הכיכר הזו תרקד החיות העירונית את ריקודה הבלתי פוסק. המבקרים בכיכר יוכלו לבחור אם לקחת חלק בהתרחשות, או לצפות בה ממקומות התצפית הרבות שהאדריכלות תעניק להם - ממדרגות העירייה, מגג העירייה הירוק, מהמרפסות שיוצרים מפלסי הרחובות, משולחנות בתי הקפה, מאחד הספסלים בכיכר, מחלון המשרד שלהם, מחלון ביתם או מעגלת התינוק המתגלגלת. 


כיכר העיר חולון תהווה פרשנות מודרנית של הכיכר העירונית המסורתית – כיכר המוקפת בניינים המגדירים היטב את החלל הציבורי. היא תאפשר דמוקרטיזציה אמיתית של המרחב העירוני – ליבה של העיר, כיכר דינאמית בה התושבים מדברים עם השלטון והשלטון מתקשר עם התושבים.

בניין העירייה של חולון 

אם כיכר העיר היא הסימפוניה העירונית, אז בניין העירייה היא המקהלה שמלווה את הכלים. זו שמוסיפה מילים ברורות לצלילים המרחפים. בניין העירייה מהווה מרכז שירותים עבור התושבים, אבל גם מקום עבודה עבור אנשים אחרים. על חלל העירייה להשרות אווירה מזמינה והגונה עבור תושביו ובאותה נשימה גם אווירה נעימה ויעילה עבור עובדיו. 


עיריית חולון תהיה מופת של אדריכלות דמוקרטית, שמזמינה את העיר להתפתח דרכה. כיכר העיר, הבמה ציבורית, תמשיך בצורת יציע והמושבים לתוך בניין העירייה. מהם יצפו התושבים על ההצגה העירונית השוקקת. במקום אייקון ריק מתוכן, החלל המרכזי של כיכר העירייה יהווה מסגרת דרכה ניתן לצפות בהתפתחותה של העיר. העיר והתושבים במרכז ההתרחשות. 


הבניין מאפשר מעבר חופשי של אנשים מצפון לדרום ובחזרה ומחבר את המפלסים השונים. הוא מייצר ביחד עם הכיכר, חלל ציבורי המשכי שמסתיים במרפסת ציבורית על גג הבניין. המבנה הייחודי של בניין העירייה יאפשר בעת ובעונה אחת מעבר אור ואוויר שיעניקו לעובדי העירייה סביבת עבודה ברת קיימא - מאווררת, מוארת, נעימה ואינטימית ולתושבים רגעים של חסד ביום שמש חם או ביום חורפי מעונן. העירייה הופכת למרחב דמוקרטי בעצמה, ומזמינה את תושבי העיר לחזות במתרחש בקרביה. שקיפות אמיתית. 


עיריית חולון תהיה תצפית רבת זוויות להתרחשות העירונית, במובן התיאורטי וגם המעשי. בקומת הקרקע של הבניין, השקופה כלפי הכיכר, תגיש העירייה את שירותיה לתושבים. מה שמוכר למרבית התושבים כבירוקרטיה מעיקה, יהפוך בעיריית חולון לחוויה אדריכלית-עירונית מהנה. כשעל מדרגות העירייה יושבים תושבים וצופים בהתרחשות העירונית סימן שהסימפוניה העירונית מנוצחת כהלכה והמקהלה הרמונית להפליא. 


מרכז המוזיקה של חולון 

בחולון, עיר עם עושר תרבותי מעורר השתאות, על כיכר העיר להכיל גם מנה תרבותית הגונה. הצלילים המוחשיים לקונצרט האורבאני של חולון יצאו ממרכז המוזיקה שבליבה. מרכז המוזיקה הוא נדבך טבעי שיעמיק את מהותה של כיכר העיר כתיאטרון האורבאני של חולון. 


בדומה לבניין העירייה, גם מרכז המוזיקה של חולון יפנה אל הגן העליון, וכך יהווה חלק נוסף ברקמה העירונית המשובבת שתיווצר בכיכר. מרכז המוזיקה יתרום אלמנטים ציבוריים נוספים להתרחשות בכיכר - אמפיתיאטרון חיצוני, שורת חנויות ואכסדרה המעניקה צל, מסתור מן הגשם ומקומות ישיבה. מרכז המוזיקה יקיים מערכת יחסים הדדית ואינטימית עם הכיכר בה הוא שוכן, ובאמצעותה עם העיר כולה. 


בשונה מאולמות קונצרטים שגרתיים המפנים פעמים רבות את גבם לעיר אנו מציעים אולם המזמין את העוברים והשבים להסתכל ולהשתתף בחוויה האמנותית. אולם הקונצרטים “עטוף” בפרוגרמה ציבורית – פואייה, מרכז המוזיקה, מסחר המתקשרים עם העיר ויוצרים חזית פתוחה הממשיכה את העיר.

בניין המשרדים ובנייני המגורים 

בניין המשרדים של כיכר העיר חולון הוא שיביא אל הכיכר מדי יום אנשי עבודה. אנשים שיוצאים להפסקות צהריים בבתי הקפה של הכיכר, אנשים שעורכים פגישות עבודה במקומות שונים בסביבה, אנשים שהולכים ברגל, נוסעים באופניים או מגיעים בתחבורה ציבורית אל הכיכר, אנשים ששבים אליה אחרי שעות העבודה עם המשפחות שלהם, אנשים שייהנו מהקונצרטים באמפיתיאטרון, אנשים שיקנו בחנויות השונות. בניין המשרדים מהווה את הצלע השלישית המגדירה את הכיכר. 


שני בנייני המגורים של כיכר העיר חולון ישתלבו בקנה המידה של הסביבה. הם לא יאפילו על הכיכר, אבל גם לא יתחבאו מפניה. הם יהיו חלק ממנה, בצורה ובתוכן. בבנייני המגורים הללו, ובשכניהם בשאר חלקי העיר, מתגוררים בדיוק אותם האנשים שיהפכו את כיכר העיר למקום מפגש שוקק ופועם.

תפיסה אורבנית 

אלמנטים הפזורים בתוך נוף. על מנת שלא ליצור הפרדה בין מפלס הרחוב, ומפלס גשר השדרה המגיעה מצפון, אנו יוצרים משטח רציף, המחולל ומגדיר את הכיכר הציבורית מחד, אך מתמזג אל עיר ולרחובותיה מאידך. 

הוסף כיתוב

בנין העירייה 

כיצד הופכים בנין ציבור לציבורי?
בין שני נפחים ברורים, על גבי שתי רשתות גריד, אנו מחדירים שני מעברים ציבוריים.

כך מתקבל מבנה מורכב ועשיר, המקשר בין הכיכר וסביבתה ומאפשר הזנה הדדית בין בניין העירייה לתושביה.

אולם תיאטרון-קונצרטים 

במקום לאפיינו כחלל מופנם ומסוגר, אנו שוזרים למעטפת האולם רצועה של שימושים ציבוריים, המקנים לו חזית פתוחה המתייחסת לכיכר ולעיר ומאפשרים למבנה להשתלב בחיים האורבניים.


צוות התחרות: דניאל זרחי, ענת פטריכה זרחי, רני תורוס, חן נתן, בן סרגוסי ונמרוד סרוק.

מה דעתך? אהבת? שתף את חבריך אולי גם הם יאהבו? [כפתורי שיתוף בצד שמאל למעלה]

Facebook Comments

5 Responses So Far:

אנונימי אמר/ה...

אמנם זאת ההצעה הכי מוצלחת בינתיים מבין 3 הזוכות ועם זה נראה שעיקר ההתייחסות היא לבניין העירייה וכל שאר הנפחים נשארים סתמיים גם בפני עצמם וגם ביחס שלהם לעיר

אנונימי אמר/ה...

זו ההצעה הכי מוצלחת - עשירה, חכמה ואורבאנית אמיתית. איזו טיפשות לא לבחור בה. ממש חבל עבור חולון.

אנונימי אמר/ה...

ההצעה הזו היתה צריכה להיבחר..

אנונימי אמר/ה...

גם להעתיק צריך לדעת

http://www.e-architect.co.uk/taiwan/ted_taipei.htm
http://www.mymodernmet.com/profiles/blogs/modern-architecture-taipei

וקדימה, תקפצו כל הטוקבקיסטים מטעם ותגידו שאין דמיון.

אנונימי אמר/ה...

משרד "ישן" בגוף ובנפש. ציטוט, שיחזור מיושן, חסר מעוף, נראה שהמשרד הזה עדיין תקוע במאה הקודמת. משה זרחי ובנו דויד מובילים פרוייקטים "ארכיאלוגיים" במקום פרוייקטים "עתידיים" שיגבשו שפה אדריכלית עכשווית.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
arcHeb | מגאזין חדשות יומי לאדריכלות ועיצוב בעברית! Copyright © 2010 arcHeb Theme is Designed and Written by yANIVdAVIDI Home | RSS Feed | Comment RSS כל הזכויות שמורות לאתר arcHeb ולאתרים מהם הובא החומר . אין להעתיק,לשכפל,לתרגם,לצלם וכדומה כל מידע מהאתר ללא רשות. למידע נוסף, נא ליצור קשר