פרסום תחרות: אנדרטת הניצחון, נתניה >>

יום שלישי, דצמבר 07, 2010 | , |


אנדרטת הניצחון // אתר  לאומי  לציון ניצחון  הצבא  האדום על  גרמניה  הנאצית >>
בשיתוף פעולה עם ממשלת  ישראל


מדינת  ישראל  והעם היהודי חבים חוב של תודה והערכה עמוקה לעם הרוסי  וללוחמי הצבא  האדום  על  ההקרבה  והגבורה  שהביאו  לניצחונם  על  הצורר  הנאצי  במלחמת העולם השנייה.

העם הרוסי  ולוחמי הצבא האדום היו הגורם המכריע בהבסת הנאציזם, בעצירת רצח העם היהודי במחנות הריכוז וההשמדה באירופה, ובתרומה להקמת מדינת ישראל שלוש שנים  לאחר הניצחון על גרמניה הנאצית.  הקשר החזק בין הניצחון על גרמניה הנאצית לבין תקומת העם היהודי בארץ ישראל נטוע היטב בתודעת  הציבור הישראלי.
בקיץ 1941  פלש  הצבא  הנאצי  במפתיע  לברית  המועצות  ופתח  באופנסיבה  בחזית המזרחית.  המלחמה  התקיימה  במרחבים  גדולים  בהם  פעלו  מספר  גדול  של  חיילים, שריון,  ארטילריה וכלי מלחמה בתנאי מזג אוויר קשים. הנאצים החלו בהשמדה המונית ושיטתית של  יהודים,  צוענים וקומוניסטים,  ובשנת 1942  הקימו  הנאצים  מחנות  ריכוז והשמדה באירופה.


הצבא האדום השיב  במתקפת  נגד, הראשונה  באזור מוסקבה,  ולאחר מכן  לאורך  כל החזית. עד סוף 1943 הדף הצבא האדום, במלחמת  גבורה, את הצבא הנאצי בחזרה לתחומי  פולין.  באפריל 1945  נפגשו  כוחות  הצבא  האדום  עם  הכוחות  האמריקניים והבריטים ובכך הוכרעה ונכנעה גרמניה הנאצית,  בתשעה במאי 1945. 
ההגנה על העולם החופשי מפני הפאשיזם הנאצי תבעה מחיילי ואזרחי ברית המועצות מחיר קשה מנשוא, יותר מ- 10 מליון חיילים רוסים ויותר מ- 11 מליון אזרחים רוסים נהרגו במערכה הכבדה.
בשנה בה מציין העם הרוסי 65 שנים לניצחון,  מבקש העם בישראל להצדיע ולהביע את תודתו בהקמת אנדרטה אשר תציין את ניצחון הצבא האדום על גרמניה הנאצית.


האנדרטה תהיה מקור לגאווה לכל הציבור בישראל, לרבות למיליון עולים יוצאי ברית המועצות לשעבר, ביניהם רבים מותיקי הצבא האדום וצאצאים ללוחמים אלה.


ראש הממשלה בנימין נתניהו מינה צוות מיוחד, שיבחן הצעות ממעצבים בינלאומיים, להקמת אנדרטה בנתניה לציון ניצחון הצבא האדום על גרמניה הנאצית במלחמת העולם השנייה. ראש הממשלה סיכם על הקמת האנדרטה עם נשיא רוסיה מדבדב וראש ממשלת רוסיה פוטין בביקורו האחרון במוסקבה, בפברואר השנה. בצוות חברים במשותף  נציגים של ממשלות ישראל ורוסיה.

חברי הצוות הם: מזכיר הממשלה, מנכ"ל משרד ראש הממשלה, ראש מערך ההסברה הלאומי, ראש עיריית נתניה, שני נציגים של המועצה להשכלה גבוהה, יו"ר קרן היסוד, סמנכ"ל משרד החוץ, שגריר רוסיה בישראל ונציגת משרד התרבות של הפדרציה הרוסית.

הצוות התכנס היום והחליט לפרסם קול קורא בתקשורת הישראלית והרוסית לקבלת הצעות לעיצוב האנדרטה. ההצעות יוגשו עד לסוף ינואר 2011 ולאחר מכן יחליט הצוות על ההצעה הזוכה. ההצעה הזוכה תזכה את המעצב בפרס מיוחד של 20 אלף דולר. במקביל לבחירת ההצעה הזוכה תקוים תערוכה של כלל ההצעות לציבור.

האנדרטה עצמה תיבנה על ידי קרן היסוד, שתגייס תרומות למימון הפרויקט.
במסגרת זו נבחנו מספר אתרים בירושלים, חיפה, אשדוד, כרמיאל ונתניה.
בחינה ושקלול הפרמטרים הוביל לבחירת אתר בתחומי העיר נתניה כאתר מתאים לאנדרטה.


נתניה היא אחת הערים הגדולות  והמרכזיות בישראל הממוקמת בלב הארץ.  זו היא עיר  נופש ותיירות השוכנת במרכז מדינת  ישראל  (במרחק של 20 דקות נסיעה מתל-אביב  ובמרחק שעת נסיעה מירושלים) על חוף הים התיכון, העיר נקראת  גם ”בירת השרון“, על היותה העיר הגדולה ביותר באזור השרון. 


בנתניה 207,000 תושבים, מהם כ- 60,000 אשר הגיעו בעשור האחרון מחבר העמים. 
מידי שנה פוקדים את נתניה עשרות אלפי תיירים, העיר נמצאת בתנופת פיתוח תיירותי, בזכות רצועת החוף המיוחדת שבה ושמורות הטבע הרבות הנמצאות בסביבתה.האתר נמצא בחלקה הדרומי/מערבי של העיר נתניה וסמוך לחוף הים. במתחם בנוי אתר הנצחה לחללי צה“ל בני העיר נתניה (בית יד לבנים)  ואתר הנצחה של חיל החימוש. במתחם זה אותר שטח של כ- 2 דונם הגובל בשטח ציבורי פתוח והצופה לים התיכון. 

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך על ההחלטה: "האנדרטה הזו תבטא את ההערכה העצומה, שאנו חשים כלפי העם הרוסי, שלחם בתעוזה נגד הנאצים ומילא תפקיד מכריע בניצחון בעלות הברית במלחמת העולם השנייה. רבים מהלוחמים היהודים בצבא האדום חיים היום בקרבנו, כאן בישראל. האנדרטה שתקום  לחוף הים של נתניה תסמל גם את התרומה והגבורה שלהם". פרסים:

פרס ראשון :   US$ 20,000
פרס שני:       US$ 10,000
פרס שלישי:   US$   5,000
ציונים לשבח 


זכות ההשתתפות בתחרות:
• רשאי להשתתף בתחרות אדריכל / מעצב / אמן. 
• לא רשאי להשתתף בתחרות מי שהוא עובד קרן היסוד, שופט בתחרות, שותף או עובד של שופט בתחרות, וכן היועצים שסייעו לקרן היסוד בהכנת הפרוגראמה ו/או מסמכי התחרות.


פרטים נוספים: 


                                                                                                                             


 


לחצו כאן לפרטים נוספים. בהצלחה לכולם. 


מה דעתך? אהבת? שתף את חבריך אולי גם הם יאהבו? [כפתורי שיתוף בצד שמאל למעלה]

Facebook Comments

0 Responses So Far:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
arcHeb | מגאזין חדשות יומי לאדריכלות ועיצוב בעברית! Copyright © 2010 arcHeb Theme is Designed and Written by yANIVdAVIDI Home | RSS Feed | Comment RSS כל הזכויות שמורות לאתר arcHeb ולאתרים מהם הובא החומר . אין להעתיק,לשכפל,לתרגם,לצלם וכדומה כל מידע מהאתר ללא רשות. למידע נוסף, נא ליצור קשר