כיכר דיזינגוף, תל אביב // חוזרים להתחלה? ...

יום שלישי, פברואר 22, 2011 | , |

כיכר דיזינגוף... חוזרים להתחלה?


בתחילת החודש פורסם כי עיריית תל אביב מתכוונת לערוך סקר בקרב תושבי העיר תל אביב כדי לנסות ולהחליט מה יעשה עם כיכר דיזינגוף. האם כיכר דיזינגוף תשנה את פניה? חזרה? ..

קצת היסטוריה, ביום 26 בינואר 1938 נחנכה כיכר צינה דיזנגוף. הכיכר נקראת על שם צינה דיזנגוף, אשת מאיר דיזנגוף, ראש העיר הראשון של תל אביב, שנפטרה שמונה שנים לפני כן.בתחרות לתכנון הכיכר שנערכה ב-1934 זכתה הצעתה של האדריכלית ג'ניה אוורבוך, שתכננה את הכיכר על פי הסגנון הבינלאומי. ב"ידיעות עיריית תל אביב" נכתב אז:"הצורה המעוגלת של הכיכר מובלטת יפה על ידי הקווים האופקיים המודגשים בחזיות הבניינים. באמצע הכיכר הציעה הזוכה בפרס לסדר גאראג' לטכסי ולאבטומובילים פרטיים. הגאראג' יסודר בתוך האדמה, והגג מורם מעל פני הכיכר כדי מטר אחד. ההרמה הזאת של הגג העגול מדגישה עוד יותר את צורת הכיכר". אולם, מכיוון שבשנות השלושים לא היו בעיות תחבורה חמורות, לא הוגבהה הכיכר בתחילה בשביל חניון.
ג'ניה אוורבוך קבעה אופי אחיד לבתים שסודרו במעגל סביב הכיכר למרות תפקודם השונה, בין אם הבניין שימש כקולנוע, כמלון או בית מגורים. התכנון המפורט של הבניינים נעשה על ידי אדריכלים שונים. הקווים האופקיים הודגשו ע"י חריץ בחלק העליון של מעקות המרפסות ששימש גם להוצאת האוויר החם. מהכיכר העגולה יצאו שישה רחובות בצורת קרניים. הכיכר תוכננה בהתאם לתוכנית גדס, מתכנן ערים סקוטי שהוזמן ע"י עיריית תל אביב ב-1925. גדס הציע מרכז מסחרי אליו תהיה גישה ממספר כיוונים מכסימלי, שבמרכזו כיכר מוקפת עצים שתשמש גם מרכז בילוי באוויר הפתוח, בעיקר בערבי שבת, וייבנו בה במה לתזמורת ומקומות ישיבה. סביבה ייבנו בניינים בני ארבע קומות שיתוכננו באופן אחיד ובקומת הקרקע שלהם תהיינה חנויות. לפי תוכנית גדס הייתה הכיכר צריכה להיות בצורת משושה. המשושה המתקבל מאיחוד ששה קצוות של מגן דוד סימל עבור גדס את הציונות, וכן ראה בו ביטוי לאחדות ולעשייה קולקטיבית.

בכיכר נשתלו ערוגות פרחים, שיחים ועצים, ביניהם 8 עצי תמר שהובאו במיוחד מגן-רחל שבקבוצת כנרת. באמצעה הייתהבריכת מים עגולה ומזרקה. בלילות שבת ובמוצאי השבתות משקיעת החמה הוארה המזרקה באורות צבעוניים: אדום, צהוב, כחול וירוק. בשעות היום נתמלאה הכיכר בילדים ומבוגרים שנהנו לטייל בשביליה בין ערוגות הפרחים או לנוח על הספסלים בצל העצים. לעירייה הגיעו אף תלונות כי 20 ספסלי המוזאיקה שהוצבו בגן, מספיקים רק לכ-10% מהמבקרים, והשאר סובבים בה ללא תקווה למצוא מקום ישיבה על ספסל…בשעות הלילה נהרו שוחרי הבילוי אל בתי הקולנוע ובתי הקפה שנבנו סביב הכיכר. ראשון היה בשנת 1939 קולנוע אסתר אשר נקרא בשנתו הראשונה קולנוע כיכר דיזנגוף. הוא תוכנן ע"י יהודה מגידוביץ'. מהעבר השני הוקם קולנוע חן על פי תכנונו של אריה שרון. בסמוך לכיכר הוקם גם תיאטרון האוהל ב-1940 וב-1961 הקאמרי.

בשל עומס התנועה הזורמת אל הכיכר מכיוונים שונים, הוצע בשנת 1976 להפריד בין כלי רכב והולכי רגל על ידי הגבהת הכיכר. ההגבהה נעשתה על פי תוכניתו של האדריכל צבי לישר שנעזר בעובדי העירייה מנהל אגף התנועה המהנדס דן הולצמן והאדריכל יוסף נחמני. הכיכר המחודשת נחנכה ב-25 ביולי 1978. בתחילה הוצב בכיכר החדשה פסל זכוכית של האמן אלן דוד. ב-15 ביולי 1986 הוחלף בפסל קינטי הפולט אש ומים של יעקב אגם, שעורר ויכוח נוקב. יעקב אגם אמר על הפסל: "ביצירה זו , פסל אש ומים, שילבתי את היסודות הללו, מבחינתי, שילוב זה מקביל לתפיסת המציאות היהודית, שההתהוות היא מעבר לנראה ולנתפס ומתרחשת בעת ובעונה אחת במכלול פעילויות שונות שאין להבינן ולמצותן ביחידת זמן אחת".

מאז שנות התשעים כמו קריאות רבות ברחבי העיר להחזיר את הכיכר לקדמותה ולהורידה למפלס הרחוב.

לפני כשנתיים, הקריאות גברו והתגברו וקבוצה של תושבים הובילה פעילות ששמה לה למטרה להוריד את הכיכר.כמו כל קבוצה מהפכנית - במיוחד בימינו - הקבוצה, "החזית להורדת כיכר דיזינגוף" מגובה בדף פייסבוק עם כ-220 חברים , יוזמת פעיליות מחאה והסברה שבשיאם תערוכה שבה הוצגו כעשר הצעות נבחרות של אדריכלים ומעצבים לתכנון מחודש של הכיכר (אשר לא כולם תמכו בהכרח בהורדת הכיכר-פרטים בהמשך) .

לאחר כמה שבועות של שמועות אודות משאל אשר עיריית תל אביב הולכת לערוך בנוגע לתכנון הכיכר , התבשרנו בתחילת החודש כי הולך להתבצע סקר שיכלול משאל טלפוני של 2000 משקי בית (1600 מכל רחבי העיר ו400 משקי בית אשר גרים בסביבת הכיכר) . האפשרויות יוצגו בדוכני מידע שיוצבו ברחבי העיר יחד עם הדמיות של שלושת החלופות.

הסקר יכלול שלוש אפשרויות :
השארת הכיכר בצורתה הנוכחית תוך שיקום ושיפוץ, הנמכת הכיכר לגובה הרחוב ושיקום הכיכר ההיסטורית או הורדת הכיכר והוספת חניון תת-קרקעי. 


מה דעתכם? האם להחזיר את הכיכר לקדומתה? ומה על כל התנועה שסביבה? האם תחזור להיות כשהיתה גם היום? אולי פשוט לשפץ את הקיים? ומה עם יהיה עם הרחוב? האם רחוב יכול להתקיים כאשר מוגבה פני הקרקע? שיפוץ יעזור? חניון??! ..

ובהתייחס לסקר - במה את/ה היית בוחר?
נשמח לשמוע את תגובתכם.. כאן למטה בתגובות ובפורום ארכב לאדריכלות ועיצוב- כנסו כאן וחוו דעה!
כל דעה חשובה!

(לכתיבת טור/דעה ניתן לכתוב למגאזין בכתובת iThink@arcHeb.com)

במהלך השבוע נפרסם הצעה עצמאית של משרד אדריכלים לתכנון מחודש של הכיכר- הישארו מעודכנים! 
ותגיבו-  דעתכם חשובה!


Facebook Comments

0 Responses So Far:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
arcHeb | מגאזין חדשות יומי לאדריכלות ועיצוב בעברית! Copyright © 2010 arcHeb Theme is Designed and Written by yANIVdAVIDI Home | RSS Feed | Comment RSS כל הזכויות שמורות לאתר arcHeb ולאתרים מהם הובא החומר . אין להעתיק,לשכפל,לתרגם,לצלם וכדומה כל מידע מהאתר ללא רשות. למידע נוסף, נא ליצור קשר