דעה: החזירו לנו את כיכר דיזינגוף! // ד"ר יודן רופא >>

יום שבת, מרץ 05, 2011 | , |

החזירו לנו את כיכר דיזינגוף!

שוב עולה יוזמה של אנשים טובים ללחוץ על העירייה לעשות את הדבר הנכון ולהחזיר לנו את ככר דיזנגוף. הדבר שנמצא שם היום בעצם איננו כבר ככר. אפשר למנות חמישה דברים שהשיקוע והעלאת המפלס עשו לה:

1. הככר האחת פוצלה ל -6 תתי חללים שאין ביניהם קשר עין, בכך אבדה תחושת הנוכחות של האנשים בככר. בככר טובה, כמו למשל ככר הקאמפו בסיינה, המבנה של הככר קעור כך שכל אדם יכול לראות את כל שאר האנשים האחרים הנמצאים בככר. כך יותר קל ליצור תחושה של חיים גם כאשר יש מעט אנשים בככר, וכן יש יותר סיכוי לראות אנשים מוכרים. בככר דיזנגוף היום התחושה הזו הלכה לאיבוד.
2. הככר המרכזית (המקום שאמור להיות הכי נעים לאנשים לשהות בו) מנותקת מחזית החנויות, ומבתי הקפה. אם אני למשל רוצה לחכות למישהו אני צריך לחכות למעלה, אינני יכול לשבת בבית קפה ולהיות בטוח שאראה אותו כשהוא יעבור.
3. אין צל באזורי הישיבה, משום שהם מרוחקים מן העצים ונמצאים גבוה מדי יחסית לנופם.
4. המכוניות מאיצות בירידתן למעבר התת-קרקעי, וממשיכות לנסוע מהר גם ביציאה מה שמסכן את הולכי הרגל החוצים ליד היציאות.
5. העיצוב של הככר והחומרים שממנה היא נעשתה מזעזעים - לאחרונה נצבעו הספסלים בתכלת תורכיז.

הככר היא דוגמא לפרוייקט שגוי שנבע מהגדרת בעיה שגויה. הבעיה בככר דיזנגוף הוגדרה כבעיית תנועה ולא כבעיה של עודף מכוניות. אנחנו ממשיכים להגדיר את הבעיה באותו אופן שגוי. אנחנו צריכים למצוא דרך להקטין את מספר המכוניות בעיר ולהפוך אותה למקום יותר נעים לבני אדם, ואז היא גם תהיה יותר מוצלחת מבחינה כלכלית.

עד כמה שאני מבין יש לעירייה כבר פרוייקט, אבל משום מה הוא מאוד יקר, כי רוצים כמובן בהזדמנות לשדרג את כל הסביבה. עכשיו עלה רעיון חדש – חניון שייבנה ביוזמה פרטית, והוא יממן את הורדת הככר למפלס הרחוב.

מעבר לטיעונים הרגילים והתקפים מדוע אין זה נכון לבנות חניה מתחת לככר , לא כל כך ברורה לי הכלכליות של המהלך הזה, במרחק קטן מהככר יש שני חניונים גדולים שלדעתי בדרך כלל אינם מלאים, האזור כבר מזמן איננו אזור עסקים משמעותי, ובמשך רוב שעות היום אין בעיה למצוא חניה ברחובות הסמוכים בכחול – לבן. הבעיה שם היא רק בערב ולתושבי האזור, אבל אני לא רואה מישהו מהם שישלם עבור חניה כאשר יש לו תקווה להסתובב חצי שעה ולחנות ללא תשלום.

מה שבטוח הוא שזמנה של ככר דיזנגוף הגיע. מי שמסתובב באזור רואה את התחייה של המסחר מצפון ומדרום לככר, נפתחו מחדש בתי קפה רבים בין גורדון לפרישמן. שני מלונות ומלון דירות פועלים בככר, ובקרוב צפוי פרויקט חדש בקולנוע תל-אביב לשעבר. המקום היחידי שנשאר חור שחור שלא מצליח להתרומם מבחינה מסחרית זו הככר עצמה. עבור העירייה תהיה זו השקעה טובה להוריד את ההפרדה המפלסית. השקעה שתחזיר את עצמה תוך שנים מעטות בעליית ערכי הקרקע ותשלומי ארנונה, ובהשלמה ושיפוץ הבינוי של שתי הפינות המסכנות של הככר, הצפון מזרחית והדרום מערבית.

 1950. כיכר דיזנגוף בכיסוי לבן.


ומה עם התנועה? כבר מזמן שאין שם בעיית תנועה, כל פעם שאני נוסע הביתה מכיוון מזרח העיר אני בוחר לעבור דרך הככר, כי זו הדרך המהירה ביותר, וזה הדבר הלא סביר. הככר שאמורה להיות הראשית של העיר מושכת אליה תנועה עוברת. רוב האנשים שמגיעים לשם מגיעים ברגל ובתחבורה ציבורית ממילא, ורוב המכוניות שחונות לאורך הרחוב מיותרות לגמרי. אם יישמו סוף סוף את הרפורמה במערכת האוטובוסים יעברו שם גם פחות אוטובוסים והככר תהפוך לגן עדן להולכי רגל. תארו לעצמכם איזה כיף זה יהיה ללכת סביבה בטיול אינסופי ומשתנה תדיר, איזה כיף יהיה לחצות אותה ברגל מפינסקר לזמנהוף, או לריינס. איזה יופי זה יהיה ללכת ולשבת בצל מתחת לפיקוסים הגבוהים, לשמוע את קולה של מזרקה פשוטה במרכז, לשבת על ספסל ולהסתכל על העוברים ושבים.

אני מראה פה פנורמה את ככר האופרה הישנה בקופנהגן (Kongens Nytorv Pan). ככר שהייתה מוקפת בדרך עם שלושה נתיבים, ועם מגרש חניה באמצע בשנות ה – 70 כשראיתי אותה לראשונה. וראו אותה היום: כן יש מכוניות קצת, אבל בעיקר בני אדם, תערוכת צילומים במרכז, נוסעים באופניים. כך צריכה להיראות עיר אנושית.


ד"ר יודן רופא הינו אדריכל ומתכנן ערים, עוסק בעיצוב אורבני. חוקר במכונים לחקר המדבר בשדה בוקר. מלמד בבית הספר ללימודי מדבר, במחלקה לגיאוגרפיה באוניברסיטת בן גוריון ובבית הספר לאדריכלות באוניברסיטת תל אביב.
ממקימי עמותת "מרחב" התנועה לעירוניות מתחדשת בישראל וחבר הועד המנהל שלה.מבוסס על טקסטים שנכתבו על ידי יודן רופא בבלוג סביבות, ובבלוג של עמותת מרחב: הרחובות שלנו.


מה דעתך? אהבת? שתף את חבריך אולי גם הם יאהבו? כפתורי שיתוף : 
Facebook Comments

2 Responses So Far:

אנונימי אמר/ה...

כן ירבו הקולות האלה !

אנונימי אמר/ה...

כיכר דיזנגוף כפי שהיא היום משרתת היטב את תושבי הסביבה, הרבה יותר משהיא שירתה אותם לפני ההגבהה. הטיעונים האלה מיושנים. כבר מזמן הבינו בעולם שעיר יכולה גם יכולה לעבוד באופן תלת מימדי ורק אצלנו עדיין שקועים עמוק בתיאוריות אורבניות של שנות ה-80...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
arcHeb | מגאזין חדשות יומי לאדריכלות ועיצוב בעברית! Copyright © 2010 arcHeb Theme is Designed and Written by yANIVdAVIDI Home | RSS Feed | Comment RSS כל הזכויות שמורות לאתר arcHeb ולאתרים מהם הובא החומר . אין להעתיק,לשכפל,לתרגם,לצלם וכדומה כל מידע מהאתר ללא רשות. למידע נוסף, נא ליצור קשר