דיזינגוף XL , תל אביב // אדריכלים אדר אופנהיים + מנור סיסו >>

יום רביעי, מרץ 09, 2011 | , , |

Dizingof XL >>

בהמשך לכתבה השבוע אודות הסקר שעומדת לערוך עיריית תל אביב בנוגע לגורלה של כיכר דיזינגוף (לחץ כאן לכתבה), אנו מביאים בפניכם את דעתם והצעתם המעניינת של אדריכלים אדר אופנהיים ומנור סיסו לכיכר דיזינגוף.


הצעתם בעצם מחזירה לתושבים את המרחב הציבורי שלטענתם נילקח מהם בשנות ה-70 לטובת הפרדה מפלסית ולשמוש כלי רכב.באמצעות פתרון תחבורתי המציע מינהור של מקטע רחוב דיזנגוף וחיבור מחדש של הרחובות פינסקר וריינס לכיכר בגובה פני הקרקע הטבעית, יתקבל מרחב ציבורי גדול ואיכותי יותר.

הרחובות העוברים בהיקף תוכננו בריצוף אבנים משתלבות ובמפלס הכיכר, ואינם משלימים מעגל מלא, ובכך מאפשרים נגיעה של חלק מהמבנים ההיקפיים ברחבה באופן המדגיש את העדפת הולכי הרגל במרחב.התכנון התחשב בפתיחת קווי המבט על ציר רחוב דיזנגוף והפניות לרחובות המשניים. מתוך כך נגזרו צירי התנועה ואזורי השהייה.אזורי השהייה, הכוללים את מזרקת אגם, בריכת השתקפות, רחבה מונמכת, מצללות וספסלים, הוסטו לדפנות המעגל מתוך כוונה לאחות את ציר דיזנגוף ולמנוע את הסתרת קווי המבט.חלק ממרכיבי הכיכר המקורית שומרו מתוך ראייה אקולוגית, חברתית וסימבולית ואליהם נוספו מצללות בעלות פאנלים סולאריים שיספקו את האנרגיה הדרושה לתפעול הכיכר.
לצורך תכנון הכיכר נלמדו תקדימים רבים, בניהם כיכר Olavide שבמדריד, אשר דומה מאוד לכיכר דיזנגוף ברדיוס, בגובה, בצפיפות המבנים ובנפחי התנועה הרגלית והמוטורית.


בכיכר Olavide הוצע פתרון תחבורתי דומה, הכולל מינהור של הציר הראשי.ניתן לראות כי החנויות לצידי הכביש מתפקדות כרגיל והולכי הרגל בכיכר נהנים מתנועת רכבים דלילה וממרחב ציבורי גדול שיכול לשמש גם את בתי הקפה והחנויות.
כיכר דיזינגוף המוצעת:מה דעתכם? נשמח לשמוע את דעתכם גם בפורום ארכב החדש וגם כאן בתגובות -זה חשוב!

כפתורי שיתוף : 

Facebook Comments

11 Responses So Far:

אנונימי אמר/ה...

מדליק- מתי זה מוכן?

אנונימי אמר/ה...

אני בעד!!! דיזינגוף הדבר החם הבא!!! תכנון מדהים... למה מחכים???

yoad אמר/ה...

סוף סוף כיכר דיזנגוף תחזור לגדולתה! רעיון יפה מאד! מתי מיישמים אותו?

PITZ אמר/ה...

וואו זה נראה ממש יפה! עושה חשק לחזור לגור בתל אביב :)

BlueHotDog אמר/ה...

למה לא חושבים בארץ החמה שלנו על פתרונות צל? אמנם זה נראה יפה, אבל זה יהיה סיוט בקיץ

אנונימי אמר/ה...

נראה טוב קדימה להעביר את ההצעה!

omarch אמר/ה...

העדפת התנועה הממונעת על פני הולכי הרגל, שהיתה חביבה על מתכנני שנות ה-50 וה-60 של המאה הקודמת התגלתה מהר מאד כאסון אורבני. אך זה לא מנע את הרמת ככר דיזנגוף בשנות ה-70. מינהור מתחת לככר הינו שכפול אותו משגה באמצעים אחרים: הוא קורע את המרחב הציבורי, דפנותיו כעורות, והוא בעיקר מיותר: התנועה צפונה מנותבת היום ממילא לריינס ולדיזנגוף, התנועה דרומה ממשיכה לדיזנגוף ולפינסקר. אין כל קושי בהקפה חלקית של הככר. בעיר ראוי לנסוע לאט ומעט. שום פתרון מתחכם זולת השבת הככר והרחוב כאחד למפלס הקרקע לא יצלח ולא יאפשר איחויו מחדש של רחוב דיזנגוף. הככר החביבה הנראית בהצעה המוצגת כאן היא אחיזת עיניים, גם אם נבעה מרצון טוב. הדוגמה הספרדית ממחישה היטב עד כמה הרעיון הזה הינו רע - ההיפך מטענת המציעים.

arcHeb אמר/ה...

http://www.archeb.com/2011/03/blog-post_05.html

מומלץ לקרוא! יחזק את דבריך.

אנונימי אמר/ה...

אחד המכוערים אם לא ה...

הלל שוקן אמר/ה...

מנהור רחוב דיזנגוף היה מיותר כשבוצע ומיותר עוד יותר היום כשהבנו שיש להקשות בכל דרך אפשרית על הרכב הפרטי בלב העיר. אם לא נעשה זאת מעכשיו והלאה נאלץ לפתרונות מלאכותיים של "אגרות גודש". הפתרון לצמצום תנועת רכבים פרטיים יבוא עם צמצום מיסעות וחניות בלב העיר תוך הגברת השרותיות של התחבורה הציבורית והשימוש באמצעים דו גלגליים. אז אפשר וצריך להחזיר את מתווה הכיכר למה שהיה במקור - מעגל תנועה פשוט שמחבר את כל! הרחובות שמסביב. או כמו שאומרים באנגלית: Keep It Simple Stupid או בקיצור: KISS

אנונימי אמר/ה...

כל הכבוד על המחקר ושימת הלב לפרטים וחשוב ללמוד ממקרים דומים. לדעתי ז די פשוט מה הציבור הכללי בעיר ובארץ היה רוצה. לחזור לפשטות של פעם- שבכיכר (המוצלחת מאוד) התמקדו באנשים, בצמחייה ובאוויר הפתוח. ע"מ לפתור את הסוגייה הזו, הייתי מנסה לשמור ולהחזיר את הכיכר עד כמה שניתן לקודמתה. בלי אלמנטים הייטקיים יותר מידי.. ואם כן אז שהמקום לא ישדר הייטק. אלא רוגע ופשטות, וינטג'. כנראה שבשביל סוגיית תנועת כלי הרכב צריך לחפש את התשובה בהסתכלות נרחבת יותר על כל האזור.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
arcHeb | מגאזין חדשות יומי לאדריכלות ועיצוב בעברית! Copyright © 2010 arcHeb Theme is Designed and Written by yANIVdAVIDI Home | RSS Feed | Comment RSS כל הזכויות שמורות לאתר arcHeb ולאתרים מהם הובא החומר . אין להעתיק,לשכפל,לתרגם,לצלם וכדומה כל מידע מהאתר ללא רשות. למידע נוסף, נא ליצור קשר