נעים מאד, arcHeb // אדריכל יניב דוידי >>

יום שבת, אפריל 16, 2011 | |

Nice to meet you, arcHeb >>


שלום, נעים מאד, עוד לא הספקנו ממש להכיר, שמי יניב דוידי, אדריכל ועורך המגאזין ארכב. המגאזין שאני מקווה שאתה ואת נהנים ממנו יום יום.

לא ארבה במילים ו"חפירות" מיותרות, רק רציתי לרתום אתכם למטרה שאני חושב שכולנו כאדריכלים, מעצבים ואוהבי סביבה מעוניינים בה. סיפור קצר (אפשר לדלג :) ) - המגאזין הוקם לאחר טיול שעשיתי עם אישתי באמסטרדם, מי שהיה שם יודע כי לאדריכלות ולעיצוב שם יש משקל רב בחיי היום יום של האנשים וממש נראה כי יש נסיון תמידי ליצור ולפתח שפה חדשה ומתקדמת בכל דבר ודבר אשר נוגע בפרטים הקטנים והגדולים שמרכיבים את החיים (מעמודי התאורה עד הספסלים ועד כמובן מבני הציבור והמגורים).

מה שנראה בבירור הוא כי ההולנדים בעיקר מודעים לעיצוב, מודעים לאדריכלות, מודעים למה שקורה בעולם בתחום וגאים באדריכלות החדשה והחדשנית שלהם. רגעים שלא יוצאים לי מהראש הם הרגעים שבהם המתנו בתחנות הרכבת התחתית ברוטרדם, בהם פוסטרים ענקיים שנתלו על דופן הקירות הראו תמונות מרהיבות של תחרויות האדריכלות שהתקיימו לאחרונה והבניינים החדשים שנבנו בעיר - תוך ציון המיקום והאדריכל שתכנן ועיצב אותם. (ממש כמו בארץ .. :) ) חשבתי לעצמי כי זה מה שחסר לנו כאן בארץ. מודעות.

יש בארץ כל כך הרבה אדריכלים ומעצבים איכותיים אך מי יודע עליהם? אם תעצרו מישהו ברחוב היום ותשאלו מי תכנן את הבניין שניצב מולו כל יום? הבניין שהוא עובד בו ? את המסעדה/בר שהוא נהנה לצאת אליה, האם הוא יידע? , לא נראה לי..

והדבר מחמיר ונוגע בכל תחומי התכנון, האנשים שמחפשים אדריכל או מעצב, לא מודעים ולא יודעים מה קורה בתחום בעולם ולכן גם לא דורשים יותר מדי מהאדריכל/מעצב , אלא רק את מה שהם מכירים או ראו אצל השכן , ואילו השני לא רוצה להציע משהו אחר ואולי קצת שונה מפאת הפחד שמא הלקוח ילך לאחר או יבטלו מיד... 

בעייריות ומוסדות התכנון לטעמי הדבר דומה, אין פתיחות לדברים חדשים ונועזים וזאת שוב בגלל שהציבור עצמו לא דורש ומסתפק במה שהוא מכיר, אין מודעות לעיצוב חדשני, איכותי, אחר.. 

נכון, תגידו שהדברים כבר לא כך וישנו ניחוח של שינוי באוויר, אבל זה לא מספיק. אמנם יש היום יותר "הייפ" בנושא העיצוב, אך עדיין רוב הציבור איננו יודע מספיק מה קורה בתחום ולאן הוא פונה, או לחילופין יכול עוד לפנות.


חפרתי? :) .. 


בכל אופן, כל מה שרציתי להגיד הוא שבעזרת המגאזין, בעזרת הפירסום והחשיפה של פרויקטים הנוגעים לעיצוב ואדריכלות, גם מהעולם וגם מהארץ, ניתן להעלות את המודעות של הציבור לאדריכלות ועיצוב מתקדמים וחדשניים ואולי לשנות משהו . 


כפי שראיתם, כבר במהלך קיומו (סהכ 8 חודשים) הצלחנו לשנות ולהביא לפרסום בצורה מיידית ולעיתים בחשיפה ראשונה , זוכי תחרויות וגם את אלו שהגיעו למקומות נכבדים, פרסמנו קרוב ל-200 פרויקטים חדשים מהעולם ומהארץ, התחלנו לראשונה לפרסם סקירות של ספרי ומגאזיני אדריכלות ועיצוב נחשבים בעולם, פרסמנו אירועים, כנסים והרצאות בתחום - כל אלו לא היו לפני.. וידינו נטויה.. 

זוכרים שהתחלתי ממטרה מסוימת? ובכן, אני חושב בכנות כי ככל שנגביר את החשיפה של המגאזין, אם לאתר ואם לדף הפייסבוק, לאדריכלים, למעצבים ולשאר הציבור שקצת מתעניין, נצליח גם להעלות את המודעות למה שקורה בתחום וגם נתאגד כקהילה עם כח על מנת להשפיע ולעשות שינויים (שכר טירחה הוגן? תערוכות אדריכלות ועיצוב? רשם האדריכלים? תחרויות? קידום צעירים? .. ).

דוגמא קטנה, תחרויות. אתם יודעים מה קורה בעולם בתחום. כמה תחרויות אדריכלות ועיצוב מתרחשות באירופה בשנה - מעיצוב ידית דלת ועד מגדל משרדים ובארץ? .. לא צריך לפרט :) .

(אגלה לכם סוד קטן, כבר כעת אנו מנסים לגייס כמה יזמים שיהיו מוכנים לערוך תחרויות תכנון ועיצוב על מבנים שהם רוצים להקים, לשפץ או לעצב - תחרות שתיתן הזדמנות לכולם. מקווה שכבר בשבועות הקרובים לאחר הפסח נחזור עם בשורות.)

אשמח לשמוע מה את דעתכם בנושא (בחיייכם! תגיבו! :) ) ובנוסף לאחל לכם ממשפחת ארכב, חג פסח שמח וכשר, אביב של יצירה וחדשנות.

אם הגעתם עד כאן ואתם תומכים במה שקראתם, אל תשכחו להכיר ולשתף חברים ומשפחה לאתר המגאזין ולדף הפייסבוק שלו.. חייבים לגדול ולהיות הקהילה הגדולה והחזקה לעיצוב ואדריכלות- רק כך נוכל לשנות.

בשמחות! 

יניב

אגב, אם עלתה מחשבה בראשכם שהמגאזין מכניס כסף ומטרתו היא כזו, טעות בידכם. הכל זמן והשקעה מטורפים של צוות ששותף לאידיאולגיה כי ניתן לעשות שינוי. אנו מקווים למצוא חסות שקצת תעזור ותתמוך בקיום המגאזין, אבל כאמור זה לא המקרה.. Facebook Comments

3 Responses So Far:

lior malka אמר/ה...

יניב, כל הכבוד על היוזמה, המגזין מאוד מעניין ושמור אצלי בפייבורית ...
שווה מאוד להתעדכן לפחות פעם בשבוע! אהבתי ושיתפתי
חג שמח

אנונימי אמר/ה...

לא מזמן קראתי כתבה שנכתבה על אדריכל ישראלי בכיר, דן איתן, שחגג 80 אם אני לא טועה. שם הוא סיפר על תחילת דרכו.....הוא כתב שבתקופתו, יחד עם בני דורו ,שסיימו את לימודי האדריכלות, הם היו ניגשים לתחרויות (זוכים ברבות מהן) ורק כך קיבלו הכרה ויכלו להרשות לעצמם לפתוח משרד (אחראי על בניין מקסיקו באוניברסיטת תל אביב ועוד רבים אחרים)......אירוני שדווקא דור המייסדים הזה הוא שמעודד את סצינת ה"משרדים הבכירים"- תחרויות ועכשיו

א.א. תבנית ותצוגה אמר/ה...

יניב
אומנם אני לא באה מתחום האדריכלים והמעצבים אלא מתוך חברה מבצעת אך אני נהנת לקרוא את מה שכתבת ומהכתבות המתפרסמות באתר. בהצלחה, אראלה

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
arcHeb | מגאזין חדשות יומי לאדריכלות ועיצוב בעברית! Copyright © 2010 arcHeb Theme is Designed and Written by yANIVdAVIDI Home | RSS Feed | Comment RSS כל הזכויות שמורות לאתר arcHeb ולאתרים מהם הובא החומר . אין להעתיק,לשכפל,לתרגם,לצלם וכדומה כל מידע מהאתר ללא רשות. למידע נוסף, נא ליצור קשר