זכיה בתחרות:הגימנסיה הריאלית, ראשל"צ // אליקים אדריכלים >>

יום שבת, מאי 07, 2011 | , , , , |

realit // Eliakim architects >>

הגימנסיה הריאלית היא בית הספר התיכון הראשון בראשון לציון ואחד ממוסדות הלימוד המוכרים והוותיקים בישראל. בית הספר, שנקרא על שם מנהלו הראשון אליעזר קררי, הוקם בסוף שנות השלושים בדירת שלושה חדרים ברחוב הרצל בעיר. בהמשך הוא הועבר למבנה גדול יותר בשכונת אברמוביץ', ומראשית שנות החמישים ועד היום הוא שוכן במבנה הקבע שלו במרכז העיר.

ראש העירייה, דב צור, בוגר הגימנסיה בעצמו, החליט לאחרונה לחדש את הגימנסיה במתחם הקיים. העירייה יזמה תחרות אדריכלים, שהציעו הצעות לתכנון מבנה בית הספר החדש. וועדת היגוי בראשות צור ובהשתתפות נציגי התלמידים, ההנהלה, אגודת ידידי הגימנסיה ונציגי מנהל החינוך בעירייה בחרו את העיצוב המנצח.
התכנית האדריכלית של הגימנסיה הריאלית בראשון לציון,של משרד אליקים אדריכלים שזכתה בתחרות בין משרדי אדריכלים בישראל, מציעה קונספט ייחודי וחדשני לבית הספר. לא עוד קופסאות מרובעות ואפרוריות, אלא מבנה ייחודי ומתקדם, המותאם לעקרונות החינוך של המאה ה – 21 ובמקביל, משמר את המבנה הייחודי של הגימנסיה.

מגרש הגימנסיה הריאלית ממוקם על שלושה רחובות שכונתיים במרכז העיר ההיסטורית של ראשון לציון, בסמוך לצירים ראשיים – רחוב ז'בוטינסקי ורחוב רוטשילד.

בגבולותיו המזרחיים של המגרש, עובר ציר ירוק אשר חוצה את העיר מצפון לדרום ואשר מיועד להיות ציר הולכי רגל מרכזי. המגרש תחום מצפון על ידי רח' עולי הגרדום ומדרום על ידי רחוב גרשון הורוביץ. ממזרח למערב, חוצה את המגרש רחוב סמילצ'נסקי – ציר רובעי אשר כיום חסום לתנועת הציבור הרחב אך מיועד להפתח עם הקמת המבנה החדש.שטחו של המגרש עליו ימוקם הקמפוס כ 12,735- מ"ר (ללא רחוב סמילצ'נסקי), כאשר סה"כ שטח הבניין הינו 12,688 מ"ר (לפי הנחיות בנייה לגובה של משרד החינוך).בית הספר בנוי משלושה חלקים עיקריים.


בחלקו הדרומי של ביה"ס מתוכנן מבנה בעל 6 קומות, כאשר שתי הקומות הראשונות הינן קומות חניה ויתר הקומות העליונות מיועדות לשכבות הגבוהות (ט'-יב').


המבנה הצפוני הינו בגובה 4 קומות, כאשר 2 הקומות הראשונות הינן קומות מנהלה ושתי הקומות העליונות מיועדות לשכבות הנמוכות (ז'- ח'). 


המבנה השלישי מקשר בין שני המבנים הנ"ל, יוצר גשר עם מעבר חופש מתחתיו לרח' סמילצ'נסקי ומכיל את
כיתות המדעים. התכנון משתמש בגגות ביה"ס כגגות ירוקים – גינות חינוכיות ושטחים פתוחים.


כמו כן, גם גגות של מגרש הספורט אשר נמצא בחלקו מתחת לקרקע, בעל גג ירוק אשר משמש כחלק מהחצר המרכזית של ביה"ס.

מתקני הספורט כוללים אולם ספורט בגודל של כ 1000- מ"ר, מסלול ריצה באורך 100 מ', ושני מגרשי כדורסל בגודל 420 מ"ר כל אחד.ביה"ס מתוכנן להיות מבנה ירוק עם תו תקן LEED :

• איסוף מי מזגנים ומי גשמים מגגות המבנה, הזרמתם למטרת מחזור ע"י מערכת תעלות
ומפלונים לבריכת איגום.

• גגות סולאריים בשטח של כ 1030- מ"ר (פנלים פוטו- וולטאים)

• גגות ירוקים בשטח של כ 4875- מ"ר (כולל את גג אולם הספורט)


Facebook Comments

0 Responses So Far:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
arcHeb | מגאזין חדשות יומי לאדריכלות ועיצוב בעברית! Copyright © 2010 arcHeb Theme is Designed and Written by yANIVdAVIDI Home | RSS Feed | Comment RSS כל הזכויות שמורות לאתר arcHeb ולאתרים מהם הובא החומר . אין להעתיק,לשכפל,לתרגם,לצלם וכדומה כל מידע מהאתר ללא רשות. למידע נוסף, נא ליצור קשר