פארק שרונה, תל אביב // צור-וולף אדריכלי נוף >>

יום ראשון, מאי 08, 2011 | , , , , , |


Sarona park" // Zur-wolf landscape architects" >>


בשבועות הקרובים צפוי להתחיל ביצוע הפארק העירוני "שרונה". מתחם המושבה הטמפלרית הייחודי בלב תל אביב, אשר עבר גילגולים רבים לאורך השנים, הופך בימים אלו לאזור בילוי חדש.

הפרויקט הייחודי תוכנן על ידי משרד דן צור – ליאור וולף ,אדר' נוף ליאור וולף, אדר' נוף אורה חכם-רפאל .


הפארק בן 45 דונם, בו משובצים מבני המושבה ההיסטוריים, תוכנן בהשראת המושבה הגרמנית. המתחם, הממוקם בין הרחובות קפלן-דרך בגין-הארבעה-לאונרדו דה וינצ'י, תוכנן תוך איזכור סממניה הנופיים והחקלאיים, ויהפוך למתחם עירוני של תרבות, בילוי ופנאי.


מבט על הרביע הדרום מערבי, הדמיה
בשנת 1871 הוקמה ע"י הטמפלרים המושבה "שרונה" על גבעת כורכר חשופה בסמוך לנחל איילון, ובצמוד לדרכי תחבורה חשובות, באזור שמוכר לנו היום כ"קריה" של תל אביב.

המושבה תוכננה על ידי האדריכל תיאודור זנדל אשר תכנן בינוי בגריד ברור אשר בסיסו קיים בשטח עד היום, על ידי תוואי הרחובות הראשיים ושרידי עצים המדגישים את הבינוי.

 ציור המושבה "שרונה", 1937
שרונה היתה המושבה החקלאית המודרנית הראשונה בארץ ושימשה דוגמה גם ליישוב היהודי המתחדש של אנשי העלייה הראשונה. העיסוק העיקרי בה היה מטעי עצי תפוז, גידול גפנים והכנת יין. מסיבה זו נבנו יקב ומזקקה ובהם מערכת מערות ומנהרות לאחסנת היין.

בתי הטמפלרים היו חדשניים והותירו אחריהם מורשת אדריכלית שבחלקה אף ניכרת תקופת הבאוהאוס. חומרי הבניה היו מקומיים - אבן כורכר, בטון תעשייתי וגגות רעפים. לחלק גדול מהמבנים נחפרו מרתפים. נבנו מבני ציבור רבים ובין השאר נבנה בית העם אשר שימש להתכנסות. בנוסף הוקמו משתלת גידול, בית בד ואף הוקם מרכז ספורט ומגרש טניס (שנהרס עם השנים).

בשנות ה-80 החלה המדינה ומינהל מקרקעי ישראל בהכנת תוכנית לפינוי החלק הדרומי של המושבה והריסת בתיה לטובת בנייה רוויה של רבי קומות בשטח המתפנה.משרד צור-וולף אדריכלי נוף הוזמן לתכנן את המושבה כבעלת אופי של ריאה עירונית גדולה וחשובה אמנם, אך ללא זיקה שימורית. בשנת 2006 הוחלט על ידי עיריית תל אביב-יפו לשנות כיוון. נכתבה פרוגרמה חדשה בעלת צביון שימורי מובהק והמשרד החל בתכנון חדש לכל המתחם.

רחוב קפלן לפני תחילת העבודות
נעשה סקר מקיף של מאות העצים הקיימים, יחד עם האגרונום דני אלמליח והוגדרו עצים לשימור, להעתקה ולעקירה, על פי מצבם, מיקומם וסוגם. יש לציין כי הטמפלרים נטעו סוגי עצים רבים וייחודיים לתקופה, בין השאר בניסיון לדמות את נוף מולדתם.

ככלל, גינות הטמפלרים היו גינות נוי פורחות בסגנון אירופאי ומשקים חקלאיים משפחתיים. במקביל נערך סקר שימור היסטורי לכל אחד מ- 36 המבנים, אותם הוחלט להשאיר בשטח הפארק, אשר חלקם הוסטו במאמץ הנדסי יוצא דופן, מציר קפלן המתרחב.


רחוב קפלן, הדמיה
התכנון מבוסס על הרחובות ההיסטוריים ומגדיר גריד חקלאי-עירוני. תכנון תוואי השבילים מאזכר את חלקות המשקים הפרטיים הצמודים לביתים, בהם עסקו בגידולי נוי וגידולים לצרכי המשפחה. הרחובות הראשיים מתוכננים כרחובות מרוצפים, מוגדרים על ידי גדרות המבדילות את חצרות הבתים מהרחוב, בדומה לחתך הרחוב ההיסטורי. לצורך איפיון סוג הגדר, נעשה סקר ותיעוד היסטורי של הגדרות שאפיינו את המושבה, בסופו נבחרו שני דגמים.
המתחם כולו הינו מתחם בהעדפה להולכי רגל. הרחובות הינם מדרחובים מרוצפים ומשמשים גם כדרכי שירות וגישה לאספקה ולחרום בלבד. מתחת לשטח הפרויקט מבוצעת בימים אלו דרך תת-קרקעית שתשרת את כל כלי הרכב אשר יגיעו למתחם, לרבות המבנים הסובבים.

קטע רחוב היסטורי, הדמיה
המתחם מחולק לארבעה רבעים, אליהם מצטרף מתחם היקב והמזקקה. כל מתחם נותח ואופיינו בו השימושים השונים. בחלק מהמקרים שימושים עדכניים תופסים את מקומם של שימושים היסטוריים:

הרביע הצפון-מזרחי, בו היו בית-העם וביה"ס, ישמש ככיכר המושבה ובו בריכת מים אקולוגית שמחליפה את בריכת האגירה שהיתה ולצידה משאבת הרוח המאזכרת את המשאבה ההיסטורית. ברביע הדרום-מערבי מתוכננת רחבת החלקה וריקודים, שתתפוס את מקומם של מגרשי הטניס של ימי המושבה.

כמו כן מתוכננים משתלת צמחי נוי, במקומה של המשתלה הטמפלרית, בית הבד יוסב למוזיאון בנושא זה, גן מוזיקה ועוד. חומרי הגמר שנבחרו הינם ברובם חומרים טבעיים – אבן ועץ, אשר ישוו מראה יוקרתי והולם למתחם הייחודי, תוך שמירה על אופיו החקלאי.


עבודות הפיתוח יחלו בשבועות הקרובים וצפויות להסתיים בשלהי 2012. 

וידאו השיווק של המתחם:

סיור מודרך יערך באתר במסגרת תערוכת "בתים מבפנים" ב- 20.5.2011 בשעה 8:30, בהרשמה מראש.

Facebook Comments

0 Responses So Far:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
arcHeb | מגאזין חדשות יומי לאדריכלות ועיצוב בעברית! Copyright © 2010 arcHeb Theme is Designed and Written by yANIVdAVIDI Home | RSS Feed | Comment RSS כל הזכויות שמורות לאתר arcHeb ולאתרים מהם הובא החומר . אין להעתיק,לשכפל,לתרגם,לצלם וכדומה כל מידע מהאתר ללא רשות. למידע נוסף, נא ליצור קשר