בית ביפו העתיקה // אדריכליות מיכל מודריק ותמר קול הררי>>

יום שני, מאי 09, 2011 | , , , , , |

בית ביפו העתיקה // אדריכליות מיכל מודריק ותמר קול הררי >>

מבנה בן למעלה ממאה שנה הנמצא בתהליך של חשיפה שימור ושחזור. המבנה נמצא כרגע בבניה, שומר ותוכנן על ידי אדריכלית מיכל מודריק ואדריכלית תמר קול הררי.
המפגש של האדריכליות עם המבנה התרחש כשהוא עוד היה עטוף בטלאים ותוספות. עם קילוף השכבות שנוספו עליו ברבות השנים נחשפו אט אט השכבות וחומרי הבנייה המקוריים של המבנה העתיק.

הבית שוכן בקרבת בית שמעון הבורסקאי – מעבד העורות, לפי המסורת הארמנית התארח בבית זה, פטרוס הקדוש. כיום שומרת על הבית משפחת זקריאן. במקום הוקם מסגד ובקרבתו המגדלור, שחודש בתקופה הבריטית.חזיתות המבנה עברו שיפוץ ולוו בתאום עם רשות העתיקות וצוות יפו מעיריית תל אביב. הארקר, מרפסת העץ הבנויה בחזית הדרומית, הצופה לרחבת בית שמעון הברוסקאי, שומרה וחודשה.בתהליך התכנון של הבית שומרה הפרוגרמה הציבורית שהיתה קיימת מתחילת המאה הקודמת.


כך למשל, בספר תמונות של יפו העתיקה משנת 1935 ישנה עדות לחזית הדרומית של הבית ובה חנות. באותו החלל מתוכננת גלריה. 
קימרונות וקירות האבן נחשפו, נוקו וקיבלו טיפול מתאים. התגלית המרהיבה ביותר בבית היתה שתי תקרות חרס. 


במעט מאוד בתים בארץ נשתמרה שיטת הבניה העתיקה הזו, שנועדה להקל על המשקל והעומס הרב הנוצר בקמרונות.האדריכליות החליטו לשמר ולהשאיר תקרות אלו חשופות וכן גם להשאיר חלק מהקירות והקשתות חשופים. חלק אחר טויח בטיח העשוי מחומרים טבעיים על בסיס סיד לבן, חול ים ומלט ע"פ שיטות הבנייה העתיקות, (מה גם שכל חומר אחר אינו נתפס על קירות אבני הכורכר המקוריים). 


רצפת בטון מוחלקת נבחרה לבית, דבר המדגיש את המפגש בין המודרני לעתיק ומחזק את שני ההיבטים הללו הנפגשים בבית.
כיוון שקבוצות רבות של תיירים מגיעות ומטיילות מתחת לבית, מוקם באיזור זה חדר האוכל. חדר השינה המרכזי מוקם בחלק המערבי הצופה אל הנוף המרהיב והשקט יותר.כל החלונות במבנה יוחלפו לחלונות ברזל עם טיפול מיוחד לקורוזיה. תריסי עץ יורכבו בחלק מהחלונות.ככלל, נעשו תוספות מינימאליות בפנים המבנה על מנת להתאימו לחיים המודרניים.למתבונן בבית, השכבות השונות הנראות לעין, מהוות את סיפורו הקסום של המבנה.פרויקט זה משתתף באירוע "בתים מבפנים" - בית ביפו רחוב הבורסקאי 6, יפו העתיקה.
שישי, 20.5, 13:00-10:30; שבת, 21.5, 13:00-10:30.


*Leiden, 1935 , Palestina. Bijbel Talmud Koran - בעריכת SCHOLTEN, FRANK


לחצ/י כדי לשתף חברים בכתבה|

Facebook Comments

0 Responses So Far:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
arcHeb | מגאזין חדשות יומי לאדריכלות ועיצוב בעברית! Copyright © 2010 arcHeb Theme is Designed and Written by yANIVdAVIDI Home | RSS Feed | Comment RSS כל הזכויות שמורות לאתר arcHeb ולאתרים מהם הובא החומר . אין להעתיק,לשכפל,לתרגם,לצלם וכדומה כל מידע מהאתר ללא רשות. למידע נוסף, נא ליצור קשר