ריהוט: קוביות פרנק+מערכת מדפים יחדיו // מכלומ מעצבים >>

יום שישי, יוני 24, 2011 | , , |

Miklum >>

'מכלומ', מיזם של המעצבות עינת זינגר-פיילר ודפנה אולינסקי , מעצבים רהיטים העשויים מחומרים שסיימו את שימושם ונחשבים לפסולת.

בעולם העיצוב של ימינו יש התייחסות רבה לערכים סביבתיים. ברב המקרים, מדובר במיזמים חד-פעמיים ובסדרות מוגבלות. העיצובים שנבחרים להכנס לתיק המוצרים של 'מכלומ' מותאמים לייצור סדרתי, ובכך נותנים מענה לפתרון רציף של טיפול בפסולת.

פסולת כחומר גלם מהווה חומר מורכב לעבודה ולהפיכתו לתהליך ייצור סדרתי. ב'מכלומ' החליטו להתמודד עם אתגר זה, לפתח תהליכי עבודה עם פסולת מגוונת, ובכך לתת מענה לפסולת שכיום מוטמנת ומרעילה את הסביבה.


קו המוצרים הראשון של 'מכלומ' משתמש בפלטות עץ שנאספות ברחובות העיר גבעתיים, בשיתוף עם העירייה. הפסולת הנאספת עוברת תהליך מורכב של איסוף, ניקוי, עיבוד והכנה לייצור, ייצור, ולעיתים צביעה. כל שלבים אלו נעשים בישראל תוך שמירה על סטנדרט איכות גבוה. המוצר הסופי הינו תוצרת ישראל כחול- לבן.

בניגוד לחומרי הגלם המקובלים בתעשייה, החומרים ששומשו משתנים כל הזמן, אינם אחידים מבחינת טקסטורה, עובי, גודל הפלטה, צבע ועוד.
כל מוצר בא לתת מענה למשפחה של פסולת תוך עבודה מתמדת על פיתוח של מוצרים חדשים בכדי לתת מענה לכמות חומר (פסולת) רב ככל שניתן. בשנים האחרונות, ריהוט הבית הפך דבר אופנתי, מחליפים רהיטים לפי עונה ובקלות יחסית.


ב'מכלומ' דבקים בקו מוצרים שהוא רב שימושי ויכול ללוות את המשתמש בשלבים שונים בחייו, מחדר ילדים, לספרית ביניים, לריהוט משרדי ועוד. על ידי כך, למוצר תוחלת חיים ארוכה.

שתי מערכות מדפים מודולריות מהוות מוצרי היסוד בקו ייצור המשתמש בפלטות עץ – קוביות 'פרנק', ומערכת מדפי 'יחדיו'. העיצובים נעשים בשיתוף פעולה בלעדי עם מעצבים מרחבי העולם.

קוביות פרנק
עוצבו בהשראת האדריכל פרנק גרי, על ידי המעצב אוליבר שובה. הקוביות מורכבות מפלטות עץ שמקורן ברהיטים, ארונות ודלתות שיצאו מכלל שימוש.
הן עומדות בפני עצמן, אך מרגשות במיוחד כשמספר קוביות מוצבות יחד ליצירת מערכת מודולרית. המודולריות מהווה ערך מוסף 'ירוק', שכן אפשר להשתמש במערכת לצרכים שונים, בחללים בגדלים שונים, ולשנות בהתאם לצורך.
כל אחד מוזמן ליצור את המערכת האישית שלו על ידי שילוב הקוביות לכדי מערכת מדפים, מחיצה, ספסל ישיבה, שידת טלוויזיה, ועוד רעיונות רבים ושונים. הקוביות מוצגות בתצורה לא מעובדת. כך הן משקפות את מצבו הטבעי של חומר הגלם המקורי, וניתן לראות את סימני השימוש.


סימנים אלו מקנים למוצר אופי וייחודיות, מדגישים את היותו מחומר בשימוש חוזר והופכים כל קובייה לאחת במינה. 
הקוביות מגיעות במצב צבוע גם כן, עליהן לא נראים סימני ה'שימוש מחדש' באופן ברור.

מערכת מדפים 'יחדיו'
מערכת המדפים עשויה מארון ישן שנמצא ברחובות העיר גבעתיים לפני שהועלה למשאית הזבל וזכה בגלגול חיים נוסף - מעוצב ומקורי.
המחברים, עשויים 100% אלומיניום יצוק, וניתנים למיחזור, יוצרו בתהליך סחר-הוגן בגרמניה. עוצבו במיוחד עבור מערכת 'יחדיו' ע"י סטודיו דאנסצבורסקי.


תרבות הצריכה מובילה לכך שחומרים רבים הופכים לפסולת לאחר זמן קצר שהיו לפרט נחוץ ובשימוש. מירב הפסולת לא מטופלת ורובה מגיע להטמנה באדמה. הטמנה גורמת לזיהום וביזבוז שטחי מחייה. לפי נתונים מהמשרד להגנת הסביבה: מדי שנה מיוצרים בישראל 5 מיליון טון פסולת.


כמות זו גדלה מדי שנה בכ- 5% . בחודשיים הראשונים למיזם נאספו מעל 2 טון פסולת עץ עם ציפויים כגון פורמייקה ומלמין. כרגע לא קיים מענה לטיפול בציפויים שכאלו, והם מהווים פסולת רעילה המוטמנת באתרי פסולת שונים בארץ. פסולת בעיני "מכלומ" אינה פסולת, אלא שאלה של תפישה.
לחצ/י כדי לשתף חברים בכתבה|

Facebook Comments

0 Responses So Far:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
arcHeb | מגאזין חדשות יומי לאדריכלות ועיצוב בעברית! Copyright © 2010 arcHeb Theme is Designed and Written by yANIVdAVIDI Home | RSS Feed | Comment RSS כל הזכויות שמורות לאתר arcHeb ולאתרים מהם הובא החומר . אין להעתיק,לשכפל,לתרגם,לצלם וכדומה כל מידע מהאתר ללא רשות. למידע נוסף, נא ליצור קשר