"מקווה רחל", מקסיקו // Pascal Arquitectos >>

יום שלישי, יולי 19, 2011 | , , , |

MIKVE RAJEL / Pascal Arquitectos //

מקוה הוא מקום של טהרה בדת היהודית. על פי הדת היהודית, ניתן להיטהר על ידי צלילה במי מעיינות מתוקים, או במקום ייעודי מיוחד הניזון ממי גשמים שנאספו ואוחסנו - המקוה.


כל זה חייב להיעשות תחת מערכת קפדנית מאוד של חוקים הקשורים לדרגת הטוהר של המים. כללים אלה כוללים גם את השימוש בחומרים, באמצעים אדריכליים ובטיפול במים.
מקווה משמש בעיקר על ידי נשים פעם בחודש, עבור כלות לפני חתונתן ,להמרות דת ובחגים מסוימים.

פרויקט "מקווה רחל" אשר תוכנן על ידי האדריכלים Pascal Arquitectos בCuidad de México, מקסיקו, היה בעל משמעות מיוחדת בשביל האדריכלים זאת מכיוון שלפני 20 שנה הם תכננו את מקווה רחל הקודם לתכנון הנוכחי.
 "מקווה רחל", היה המקווה הראשון שממש תוכנן ועוצב, לפני כן המקוואות באזור היו מלוכלכים ומוזנחים כך שחברי הקהילה החלו לא ללכת עוד והטקס החל להעלם- טקס אשר על פי הדת היהודית הוא חשוב ביותר.
התכנון היה כל כך מוצלח שכל הקהילות באזור החלו לתכנן מקוואות משלהם, מקוואות שהפכו ונראו כמו ספא יוקרתי ולא כחללים דתיים-מיסטיים.

כיום, 20 שנים מאוחר יותר אירוע המקווה לכלות הפך לחגיגה גדולה אשר לא הצליח להכיל בתוכו את כל האנשים אשר ליוו את הכלה והשתתפו בחגיגה.בנוסף, במהלך 20 שנה מאז התכנון השתנו המגמות האדריכליות והתכנון החדש הצריך את הריסת המבנה הקיים כדי ליצור מקווה חדש העונה על הצרכים המשתנים, הן מבחינות אסתטיות והן מבחינת שימושים.
חלל הקבלה הפך לקופסה גדולה של אור לבן, דבר המצביע על טוהר. אין עמודים רק קורות אלומיניום עדינות וזכוכית לבנה, רצפות שיש, ספות לבנות מודרניות ואלגנטיות ויצירת אומנות -ציור קיר של האמן שאול קמינר, שנתלתה על הקיר ו"מתקפלת" לתקרה.


המסדרונות סביב הבניין מאפשרים גישה לחדרי הרחצה ומהם למקוה, זאת בגלל שחייבת להיות כניסה ויציאה נפרדים, (להיכנס טמא ולצאת טהור). הניגודים הכהים של הרצפה וההקירות מול התקרות הלבנות מגדילים את הדרמה החזותית.

Facebook Comments

0 Responses So Far:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
arcHeb | מגאזין חדשות יומי לאדריכלות ועיצוב בעברית! Copyright © 2010 arcHeb Theme is Designed and Written by yANIVdAVIDI Home | RSS Feed | Comment RSS כל הזכויות שמורות לאתר arcHeb ולאתרים מהם הובא החומר . אין להעתיק,לשכפל,לתרגם,לצלם וכדומה כל מידע מהאתר ללא רשות. למידע נוסף, נא ליצור קשר