דירה ביפו, תל אביב-יפו // פיצו קדם אדריכלים ↓

יום שבת, אוגוסט 13, 2011 | , , , , , , |

Jaffa Apt. / Pitsou Kedem //

מינימליזם עכשווי וסגפנות היסטורית בשפה מינימליסטית שנוצקה לתוך בית מגורים היסטורי ביפו העתיקה.
בית המגורים בן ה100 מ"ר ממוקם ביפו העתיקה. התכנון נעשה על ידי משרד פיצו קדם אדריכלים.מיקומו ייחודי, שכן הוא ניצב מעל הנמל וכולו פונה מערבה ומכל פתחיו נשקף במלוא הדרו הים התיכון.

אף כי קשה לקבוע במדויק את גילו של המבנה, ברור שהוא בן מאות שנים.

עם השנים עשו בו שינויים רבים והוסיפו לו מיני תוספות אשר פגעו באיכויות המקוריות של המבנה והחללים.
הרעיון המרכזי היה להחזיר למבנה את המאפיינים המקוריים שלו, את קירות האבן, את תיקרות הפלחים והקשתות כולל חשיפת החומרים המקוריים (שילוב של חרסים וחול ים).הבניין נוקה מאלמנטים מודבקים, מחיפויים חדשים ונעשה בו תהליך של קילוף וחישוף המצב המקורי.
באופן מפתיע הסגנון המינימליסטי של הבניה המודרנית מזכיר ומתכתב עם הסגנון הסגפני של העבר למרות פער השנים העצום בינהם.


הרעיון המרכזי היה לשלב בין הישן לחדש תוך כדי שמירה על האיכויות של כל אחד מהם ויצירת חללים חדשים שמצליחים לשלב בין הסגנונות ואפילו להתעצם בזכות הניגוד והמתח שנוצר בין התקופות.
ההיסטורי בא לידי ביטוי באמצעות שמירת הטקסטורות והחומריות של המעטפת וכיבוד הסכמה ההנדסית של המבנה, המודרני בא לידי ביטוי בפתיחת החללים ובשינוי מערך הזרימה לפתוח וחופשי יותר וליצירת מאין לופט עירוני, וגם בשילוב אלמנטים מנירוסטה, ברזל וקוריין במחיצות השונות, בפתחים וברהיטים.


הפרויקט מצליח לשמר ולכבד את הערכים ההיסטורים והכמעט רומנטיים של המבנה תוך כדי יצירת פרויקט עכשווי, מודרני וחדשני המותאם לתקופתו, ולמרות פערי הזמן, המתח והקוטביות בין התקופות מתקיים בחלל איזון והרמוניה מפתיעים.

צוות תכנון: פיצו קדם, רז מלמד, אירנה גולדברג
צילום: עמית גרון.


אהבת? תעביר הלאה!


Facebook Comments

1 Responses So Far:

אנונימי אמר/ה...

יהוד יפו !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Hey איזה כיף

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
arcHeb | מגאזין חדשות יומי לאדריכלות ועיצוב בעברית! Copyright © 2010 arcHeb Theme is Designed and Written by yANIVdAVIDI Home | RSS Feed | Comment RSS כל הזכויות שמורות לאתר arcHeb ולאתרים מהם הובא החומר . אין להעתיק,לשכפל,לתרגם,לצלם וכדומה כל מידע מהאתר ללא רשות. למידע נוסף, נא ליצור קשר