קול קורא לדיור ציבורי // הפרויקטים מהתערוכה ↓

יום שני, אוגוסט 29, 2011 | , , |

קול קורא לדיור ציבורי //

כפי שדיווחנו כאן השבוע, נפתחה התערוכה "קול קורא לדיור ציבורי" במאהל המחאה שבשדרות נורדאו.בתערוכה זו מוצגים על ידי כ-50 אדריכלים וסטודנטים , טווח רחב של פרויקטים- תיאורטיים ובנויים, קונספטואלים וברי מימוש בניסיון ליצור מחשבה שונה ומקורית ולנתח ולהבין מה מייחד את צורות המגורים להן אנו מייחלים כל כך.

לכל מי שביקר בתערוכה ומי שלווא, אנו שמחים להציג בפניכם את העבודות שהוצגו על ידי האדריכלים והסטודנטים ושנערכו ונאספו על ידי סניף האדריכלים הצעירים של עמותת האדריכלים.


מגאזין ארכב תומך ושמח להוות במה לקול האדריכלים הצעירים והסטודנטים ומייחל להצלחת המחאה החברתית הצודקת. [לנוחיותכם העבודות מוצגות כאן כאימג'ים ובנוסף כחוברת בסוף הכתבה, תהנו ואל תשכחו להגיב! ]
מדברי המארגנים:

"קול קורא לדיור ציבורי" קיץ 2011 מציג מאבק חברתי שכמוהו כמעט ולא נראה בישראל. בבסיס המאבק עומדת הקביעה,המובנת מאליה לכאורה, לפיה דיור הוא זכות ולא מותרות. כיום, עומדים צעירים בני מעמד הביניים בפני שוק דיור המותיר להם במקרה הטוב אפשרות לרכוש או לשכור דירה באזורי פריפריה מנותקים ונטולי הזדמנויות לתעסוקה או חיים עירוניים מלאים.

[מתוך התערוכה: נושא - "התמודדות עם הקיים"- לחצו להגדלה]איך הגענו לכאן?
עם הכרזת העצמאות הניעה את משרדי הממשלה אווירת שליחות על רקע הצורך לבנות את תשתיתה הפיזית של המדינה ולשכן מאות אלפי עולים תוך שנים ספורות. בהשראת פתרונות הדיור באירופה שלאחר מלחה“ע השניה, יזם אגף השיכון (ולימים משרד השיכון) הקמת מאות אלפי יחידות דיור. שיכונים אלו נבנו בחופזה ובאמצעים זולים תוך מימוש מדיניות אידאולוגית כפויה של פיזור אוכלוסיה.

החל משלהי שנות ה 50- החלה להתעורר בממסד התכנוני גם מחשבה ביקורתית ששאפה ללמוד מטעויות הדור הראשון של השיכונים. בשנים אלו נעשו בארץ ניסיונות לדיור ציבורי מן המרתקים שנוצרו בעולם באותה תקופה. פרויקטים רבים וטובים בוצעו ע"י צוותי אדריכלים צעירים, להם ניתנה יד חופשית לבחון פתרונות דיור מקוריים לצד אחריות כבדה בהובלת מהלכי תכנון עירוני ותכנון מפורט של אלפי יחידות דיור.

[מתוך התערוכה: נושא - "טיפולוגיה"- לחצו להגדלה]לאחר מלחמת ששת הימים, במקביל למעבר המשק הישראלי מכלכלה ריכוזית לשוק חופשי (ששיאו בתהליך הפרטה מואץ של נכסי המדינה) פחת גם חלקו של הדיור הציבורי ופינה את מקומו לטובת בניה פרטית למגורים. משרד הבינוי השיכון נותר כיום צל לתקופה בה הוציא מפעלי בניה מפוארים ועמד בלב המדיניות החברתית של הממשלה.

כתוצאה מתהליכים אלו דורכת הבניה למגורים בישראל במקום זה שנים רבות. רצונם הטבעי של היזמים הפרטיים להמנע מסיכון לצד חשיבה מיושנת מצד עיריות ורשויות תכנון מובילים לשכפול חוזר של אותם פרברי שינה בנתניה, בפתח תקווה, בראשון לציון, ולמעשה בכל עיר בישראל. בפועל הבניה הרוויה למגורים מוגבלת למספר קטן ומוכר של טיפוסי בניין (בהם בולט טיפוס ה-H) ולתכנון אנטי-עירוני המפריד בין שימושים, מבזבז קרקע ומעודד שימוש במכונית הפרטית.
[מתוך התערוכה: נושא - "קיימות"- לחצו להגדלה]


היות והשוק הפרטי למגורים נמנע מחידושים (מעבר לקוסמטיקה) ולמעשה ממשיך לייצר את אותן סביבות מגורים מיושנות ובעייתיות על המגזר הציבורי להשיב את היוזמה לידיו ולקדם נושא זה.

אז מה אפשר לעשות?


במדינות מפותחות רבות, נושא הבניה למגורים מקודם בידי רשויות השיכון - מדינתיות ועירוניות כאחד. אחד הכלים המרכזיים העומדים בידי הרשויות הוא קיום תחרויות אדריכלים פתוחותהבוחנות טיפוסים ומודלים חדשניים של דיור ציבורי. תחרויות אלו פונות לסטודנטים ולאדריכלים צעירים וכך מאפשרות לכשרונות חדשים לפרוץ ולהציג מחשבה אדריכלית רעננה לטובת הציבור.

תחרויות אלה הן הדרך הטובה ביותר לעורר דיון ולשתף את הציבור באפשרויות דיור נוספות שאינן קיימות בהיצע היזמי הסטנדרטי. 


[מתוך התערוכה: נושא - "עירוני- צפיפות "- לחצו להגדלה]לפיכך, קורא סניף הצעירים בעמותת האדריכלים למשרד הבינוי והשיכון לשוב לתפקידו ההיסטורי כמקדם הבניה למגורים במדינה. אנו קוראים לחדש את המסורת של בניית פרוייקטים של שיכון ציבורי לדוגמא, תוך עריכת תחרות תכנון לאדריכלים צעירים.

כצעד ראשון, נהגתה התערוכה שלפניכם כאמצעי לחשוף את הציבור למגוון גדול של פרשנויות למושג המגורים. התערוכה מרכזת טווח רחב של פרויקטים- תיאורטיים ובנויים, קונספטואלים וברי מימוש. כ 50- אדריכלים וסטודנטים (לרוב צעירים) מציגים לפניכם תוצר של מחשבה שונה ומקורית, בניסיון לנתח ולהבין מה מייחד את צורות המגורים להן אנו מייחלים כל כך.
[מתוך התערוכה: נושא - "עירוב שימושים"- לחצו להגדלה]

ברוח הפלורליזם שמאפיין את המאבק, תערוכה נמנעת מלהצביע על פתרון יחיד ומטרתה היא לעורר דיון ולהוות מצע לדיאלוג עם הציבור. אנו מזמינים את המבקרים לקחת חלק פעיל ולהביע את דעתם על הפרוייקטים באמצעות הפתקים המצורפים או כאן למטה בתגובות/פייסבוק.


כל העבודות:


סניף האדריכלים הצעירים, עמותת האדריכלים המאוחדים אוגוסט 2011

לחצ/י כדי לשתף חברים בכתבה|

Facebook Comments

0 Responses So Far:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
arcHeb | מגאזין חדשות יומי לאדריכלות ועיצוב בעברית! Copyright © 2010 arcHeb Theme is Designed and Written by yANIVdAVIDI Home | RSS Feed | Comment RSS כל הזכויות שמורות לאתר arcHeb ולאתרים מהם הובא החומר . אין להעתיק,לשכפל,לתרגם,לצלם וכדומה כל מידע מהאתר ללא רשות. למידע נוסף, נא ליצור קשר