בית כנסת בסוהו, ניו יורק // Dror ↓

יום ראשון, ספטמבר 18, 2011 | , , |

dror/ new soho synagogue ↓

המעצב / אדריכל ישראלי המבוסס בניו יורק דרור בן שטרית תכנן ועיצב  את "בית הכנסת סוהו" הממוקם ברחוב קרוסבי 43 רחוב בניו יורק.חלון הפסים הקדמי, ששימש בעבר לבוטיק אופנה, מספק פרטיות לבית התפילה החדש. רצועות תלויות אלו נועדו להזכיר את השורות שעל טלית התפילה וכמו גם לצייר אימג' של ברקוד על החזית.


המתפללים מתקבלים בברכה על ידי אזור קבלה ארוך וצר ובו שולחן פיסולי לבן עם חלק תחתון אטום המנוגד לחלקו העליון העשוי זכוכית שקופה. מול שולחן פיסולי זה הוא מיצב קיר לבנים מצויר בגוונים שונים של כחול המציג את שמות התורמים לבית הכנסת.


הקווים המתכנסים על התקרה תורמים לצמצום הפרספקטיבה של המסדרון המוביל לחדר התפילה. אור הנורות הנמצאות בנישה של קווים שחורים הנמשכים על התקרה יכולים להידמות ל"מנורה" או לרשת מודרנית של המפה התחתית.


אחרי שהמתפללים עברו במסדרון הם מגיעים לחלק עליון של מדרגות עשויות פלדה וזכוכית המציגות נתיב לחלל התפילה הנמצא במפלס התחתון.


ציורי האמנות שעל הקירות מורכבים מסדרה של לוחות, אשר המתפללים יכולים לקפל לכיסאות או שולחנות. זוהי הפרשנות של  דרור לספסלי תפילה המסורתיים.


אווירת הקדושה, שנוצרת באופן מסורתי על ידי אור שעובר דרך חלונות זכוכית צבעוניםי, נוצרה בסגנון רטרו על ידי נורות אדיסון יחידות מסודרות בשורה.


בתוך חדר התפילה, דרור החליט להשאיר את האלמנטים התעשייתים של צינורות הבניין הקיימים חשופים כאמצעי להדגיש את הקירות הלבנים. שבעה ריבועים מיושרים ולבנים נמצאים בתוך בסיס הקיר, ויוצרים פרסקו המייצג את ה"מנורה". 


כל זאת בכוונה לאמץ ולשלב את היסטוריה והמעטפת הטבעית האדריכלית המארחת את החלל הדתי.מהחלק העליון של המדרגות המשקיף אל חדר התפילה,ישירות מול הצופה מוקם ארון התורה, עשוי עיגולים חופפים הנפתחים לסגירה ופתיחה, כל עיגול מחזיק את משולש אחד מצורת מגן הדוד וכאשר הם סגורים הם חופפים זה לזה ויוצרים את הצורה השלמה.


מעצב האופנה יגאל עזוראל נבחר כדי ליצור את הבד שעל ארון התורה. 

Facebook Comments

2 Responses So Far:

אנונימי אמר/ה...

איפה ניתן להשיג נורות אדיסון בארץ?

יוני אמר/ה...

לכל מנורה יש בית מנורה שמאפשר הפצה רבה של אור

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
arcHeb | מגאזין חדשות יומי לאדריכלות ועיצוב בעברית! Copyright © 2010 arcHeb Theme is Designed and Written by yANIVdAVIDI Home | RSS Feed | Comment RSS כל הזכויות שמורות לאתר arcHeb ולאתרים מהם הובא החומר . אין להעתיק,לשכפל,לתרגם,לצלם וכדומה כל מידע מהאתר ללא רשות. למידע נוסף, נא ליצור קשר