אירוע: תערוכת קול קורא לדיור ציבורי- מבט נוסף / 8.12.2011 ↓

יום שלישי, דצמבר 06, 2011 | , , , , |

תערוכת קול קורא לדיור ציבורי – מבט נוסף ↓


בקיץ האחרון היינו עדים למחאה חברתית חסרת תקדים בישראל, שלראשונה מזה שנים רבות עסקה בנושאים אזרחיים, בעיצוב המרחב בישראל ובסוגיות של צדק ושוויון - מאבק שנתן הזדמנות נדירה לשילובן של קבוצות חדשות במרחב הציבורי, שלרוב קולן אינו נשמע או נתפס כחלק מבעיה גדולה יותר. כך גם היה הדבר עבור האדריכלים בישראל.
עם פרוץ המחאה, בחר סניף הצעירים בעמותת האדריכלים להצטרף לפעילות במאהלים ויזם סדרת הרצאות בנושאי דיור בר השגה, תכנון עירוני ואדריכלות. הרצאות אלו נערכו במרחב הציבורי, במאהל המחאה בשד' רוטשילד בשיתוף עם ארגוני המוחים והסטודנטים.


הרצאות אלה השתלבו בצמא האדיר של הציבור להיכרות עם המושגים הבסיסיים בתחומי הדיור והתכנון - תחומים שאנו כאדריכלים מתמודדים עמם על בסיס יומיומי. נדמה כי המחאה אפשרה גם לנו האדריכלים להביט מעל שולחן השרטוט ולהבין עד כמה קריטית המלאכה שאנו עוסקים בה יום יום ומה מידת השפעתה על הציבור בישראל.
על רקע זה, בחר סניף הצעירים להצביע על הכשל הבולט בשוק המגורים בישראל, הנשלט בידי השוק הפרטי, וקרא למשרד השיכון לשוב ולכונן מסורת של תחרויות אדריכליות פתוחות על מנת לעדכן ולהוביל את שוק הדיור באמצעות גישות תכנוניות מקוריות וטיפוסי בניין עדכניים. במסגרת זאת נערכה התערוכה שלפניכם שנפתחה לראשונה במאהל


המחאה בשד' נורדאו בתל אביב בחודש אוגוסט 2011 והוצגה במרחב הציבורי במשך כשלושה שבועות.

הגליונות מהתערוכה - לחצו להעברת דפים/הגדלה

בחודשים שעברו מאז פיזור מאהלי המחאה ו"הפגנת המיליון", נדמה שנושאים אחרים, מוכרים לטוב ולרע חזרו לתפוס את תשומת הלב הציבורית. במקביל, הישגי המחאה עדיין מוטלים בספק, ותרגומם לצעדים קונקרטיים נעשה באיטיות ובקושי רב. 

קיימים חילוקי דעות על האופן שבו דרישות המחאה תורגמו למעשים - בפעילות ממשלתית דוגמת ועדת טרכטנברג, בפעילות אזרחית-ציבורית, דוגמת דיוני צוות המומחים של ספיבק-יונה וייתכן אף שבניצני השינוי התודעתי שרבים כל כך הרגישו בהתהוותם בקיץ האחרון.


בין אם בוחרים להספיד את המחאה, להאשים את המוחים בנאיביות, או להלל את מה שכן הושג, ברור שעוד רבות ידובר על האופן שבו למשך חודשיים בחרה החברה הישראלית לבחון את עצמה מחדש והעזה לדרוש את המובן מאליו – דיור ראוי. בנימה זו, אנו מזמינים


אתכם למבט נוסף, אולי מפוכח יותר, על התערוכה שהוצגה במאהל נורדאו בחודש אוגוסט האחרון. אנו שבים ומזמינים אתכם לדיון בשאלה: "מה מייחד את צורות המגורים להן אנו מייחלים כל כך?"


התערוכה תפתח ביום חמישי ה-8/12 בשעה 19:30 בגלריית בית האדריכל ביפו (פרטים נוספים בהזמנה למעלה) 


סניף הצעירים, עמותת אדריכלים מאוחדים
נובמבר-דצמבר 2011

בארכב העלנו בעבר את כל הפרויקטים שהוצגו בתערוכה - ניתן למצוא את הכתבה בנושא כאן : קול קורא לדיור ציבורי // הפרויקטים מהתערוכה ↓


Facebook Comments

1 Responses So Far:

אנונימי אמר/ה...

דבר ראשון - החוברת מדהימה, כל הכבוד לכל האנשים ששיתפו את התכנונים שלהם.

דבר שני - קשה להחליט אם להיות שמח מאוד על הכוונת, או להיות עצוב מאד שדיור בר השגה לא הולך לקרות בזמן הקרוב\רחוק בתל אביב.

ושוב - כל הכבוד !

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
arcHeb | מגאזין חדשות יומי לאדריכלות ועיצוב בעברית! Copyright © 2010 arcHeb Theme is Designed and Written by yANIVdAVIDI Home | RSS Feed | Comment RSS כל הזכויות שמורות לאתר arcHeb ולאתרים מהם הובא החומר . אין להעתיק,לשכפל,לתרגם,לצלם וכדומה כל מידע מהאתר ללא רשות. למידע נוסף, נא ליצור קשר