זכיה לשבח בתחרות: פארק זכרון לחולי איידס // אדריכל נועם שוקד ↓

יום חמישי, פברואר 02, 2012 | , |

Winners Announced for the New York City AIDS Memorial Park Competition לפני חודשיים, הושקה תחרות לעיצוב פארק זכרון לחולי איידס AIDS Memorial Park, הקוראת לאדריכלים ומעצבים מרחבי העולם לעצב ולתכנן אתר בגודל של 17,000 רגל מרובע הממוקם ממול מחלקת האיידס של בית חולים סנט וינסנט בניו יורק.

לאחר סגירתו של סנט וינסנט בשנת 2010, הוכרזו תוכניות חדשות להמרה של האתר המשולש לחלל ציבורי פתוח.העמותה לזכר חולי האיידס התכנסה וזמן קצר לאחר מכן, החליטו לערוך תחרות שמטרתה לתת לתושבי גריניץ' וילג' - פארק שכונתי חדש אשר יסמל את זיכרון אלפי תושבי ניו יורק שעמדו באומץ במגיפת האיידס. 


מה שהחל כקמפיין מקומי, צבר תאוצה במהירות ובתוך כמה חודשים, סגל מרשים של שופטים הצטרפו ליוזמה, מתוכם אדריכלים כמו ריצ'רד מאייר ומיכאל ערד והשחקנים ג'וליאן מור וסוזן סרנדון.

לאחר קבלת 475 הצעות מ-26 מדינות בארה"ב ו -32 מדינות מרחבי העולם, השופטים (Elizabeth Diller, Michael Arad, Whoopi Goldberg, Kenneth Cole, Kurt Andersen, Barry Bergdoll, Thelma Golden, Robert Hammond, Regan Hofmann, Brad Hoylman, Amy Sadao, Ken Smith, Ken Smith, and Suzanne Stephens) החליטו על העיצוב המנצח הזוכה.

את ההצעה הזוכה נפרסם בימים הקרובים, אך היום נתחיל בגאווה ישראלית- האדריכל נועם שוקד שזכה בתחרות לציון לשבח.
וזוהי הצעתו:
SEX, SHAME, AND VIDEOTAPE / Noam Shoked

מחלת האיידס, יותר מכל מחלה אחרת, מלווה בבושה. בעוד טיפול תרופתי נגיש למרבית נשאי המחלה המתגוררים בארצות הברית--טיפול שמאפשר אורח חיים תקני לחלוטין--הסטיגמה עימה הם נאלצים להמשיר ולהתמודד מטילה צל כבד על מצבם הקיומי. 


אל מול המצב המתואר לעיל פרויקט זה מאמץ את המושג -- "projection" הן במובן הפרויידיאני והן בזה הקולנועי -- ומציע חלל המורכב מאולפן טלויזיה, ארכיון דיגיטלי וקולנוע פתוח.


באמצעות קפל בקרקע הפרוייקט מגדיר שני אזורים מובחנים: חלל לזיכרון המורכב מאזור ההקלטות והארכיב הממוקמים מתחת לקפל הקרקע, וחלל לפעילות ומשחק -- גן ציבורי -- מעליו. הקפל, שצידו התחתון משמש כמסך קולנוע ציבורי, מחבר את שני חלקי הפרוייקט. 

תוכנית גגות
נשאים החיים עם נגיף ה- HIV יוכלו לבקר בחלל התת קרקעי שם יתאפשר להם להצטלם ולהסריט את עצמם. אל מול מצלמת הטלויזיה יוכלו המשתתפים לתאר את סיפור חייהם, הפחדים עימם הם חיים ורגעי הניצחון שעברו. במקביל, הפקות טלויזיוניות נוספות שעניינן הוא בנושא יתאפשרו בחלל זה (אולי אף תכנית ריאליטי). ההקלטות יישמרו ויהוו חלק מארכיון הוידאו המוצע. במהלך היום יוכלו מבקרים מזדמנים לצפות בארכיון.


עם רדת החשיכה ההקלטות יוקרנו על המסך הציבורי שפונה לצומת הרחובות. קולנוע פתוח זה יתקשר את פנים המבנה - הלא הוא ארכיון של מחלה ונידוי - עם החוץ. הציבור, מן העבר השני, ייחשף לאנשים אמיתיים החיים עם המחלה אשר דמותם תרצד על פני המסך הענק. בושה תוקרן אל עבר החלל הציבורי, וברבות הזמן, תתמוסס. 


Facebook Comments

0 Responses So Far:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
arcHeb | מגאזין חדשות יומי לאדריכלות ועיצוב בעברית! Copyright © 2010 arcHeb Theme is Designed and Written by yANIVdAVIDI Home | RSS Feed | Comment RSS כל הזכויות שמורות לאתר arcHeb ולאתרים מהם הובא החומר . אין להעתיק,לשכפל,לתרגם,לצלם וכדומה כל מידע מהאתר ללא רשות. למידע נוסף, נא ליצור קשר