דעות: עונת בחירות – האם יקנו אתכם בחניה זולה? / ד"ר יודן רופא ↓

יום חמישי, אפריל 26, 2012 | |

עונת בחירות – האם יקנו אתכם בחניה זולה? / ד"ר יודן רופא 

שמחים להביא בפניכם פוסט מעניין של אדריכל ומתכנן הערים, ד"ר יודן רופא מתוך הבלוג המצוין שלו "סביבות" :


עיריית תל-אביב חשבה, שקלה והחליטה על הקלות בחניה לתושבי העיר. הוסיפו חניוני לילה ללא תשלום, הוזילו את המחיר בחניונים של אחוזות החוף להנחה של 75%, והדובדבן שבקצפת: חניה חינם לתושבי העיר בכחול לבן - איזה יופי, מה נשתנתה השנה הזו מכל השנים? השנה הזו שנת בחירות וחולדאי החליט ללכת לעוד קדנציה כנראה ולא לנסות את מזלו בפוליטיקה הארצית.
אז מה אם המהלך מנוגד לכל הגיון כלכלי או חברתי, אז מה אם הוא יגרום ליותר מכוניות להסתובב ברחובות מרכז העיר ולחפש חניה (מחקר שנעשה באוניברסיטת תל אביב מראה, כמו מה שנלמד במקומות אחרים, שבין 15-30% מהתנועה ברחובות במרכז העיר היא של מחפשי חניה), אז מה אם זה מנוגד למדיניות ההעדפה לתחבורה ציבורית, לנסיון להעביר אנשים לאופניים, ולקידום ההליכה ברגל בעיר? אז מה אם זה מהלך שייתן לבעלי מכוניות בצפון העיר זכות לחנות בחינם במרכזה הצפוף, ויפריע לאנשים מדרום העיר המגיעים יותר בתחבורה ציבורית (כי כאשר יש יותר מכוניות ברחובות הדבר מפריע לאוטובוסים).


כפי שעשה שמואל וילוז'ני בשנות השמונים כשנכנס לעירייה על גבי ההבטחה הפופוליסטית לחניה חינם, וכפי שעשה רוני מילוא שאיפשר למכוניות לחנות על המדרכות, שוב נרמסות זכויותיהם של הולכי הרגל ונוסעי התחבורה הציבורית כדי לרצות מיעוט של הנוהגים ברכב והמבקשים לחנותו בחינם או בזול במרחב הציבורי. אז לפני שאתם מרגישים שנתנו לכם מתנה זכרו כי אין מתנות חינם. החניה חינם היא על חשבונם של אלה שינשמו את האויר המזוהם יותר (אתם), ינסו ללכת ברגל (אתם אחרי שיצאתם מהמכונית), ויסעו בתחבורה הציבורית, אם לא אתם אז ילדיכם או הוריכם הזקנים, או המזכירה שלכם במשרד, או המוכרת בחנות שמשרתת אתכם.


תכנית המתאר של תל-אביב מייעדת את אזור המרכז שלה (אזורי חניה 1 ו- 4 לצורך הענין) להיות אזור מיתון תנועה ועדיפות להולכי רגל. המהלך הזה פועל בניגוד לתכנית הזו, ובניגוד לרוחה. הדרך לשפר את מרחב הולכי הרגל הוא להפחית מקומות חניה מושכי םכוניות, להקטין באמצעות זאת את הנגישות לכלי הרכב - כדי שיותר אנשים יבחרו להגיע באמצעים אחרים. האם אנשי המקצוע בעירייה אינם יודעים את זה? האם הפוליטיקאים אינם מבינים את זה? ערים שהלכו בדרך הזו כמו: קופנהאגן, לונדון, סן פרנסיסקו, פריז, לונדון, ניו יורק, ונקובר, טורונטו, וערים רבות אחרות, מבינות שתמחור אמיתי של עלות החניה הוא אחד האמצעים היעילים ביותר לשפר את המרחב הציבורי, להחיות ולתחזק את רחובות העיר כלכלית, ולהגדיל את הנסיעות בתחבורה ציבורית ושימוש באמצעים חלופיים. האזרחים בערים האלה למדו שהחמחיר של חניה חינם הוא גבוה מדי עבורם. האם תושבי העיר הזו עדיין לא מבינים את העסקה האפילה הזו? עדיין אפשר לקנות אותם בחניה "כאילו חינם" בכחול לבן.


חולדאי איננו מחמיץ אף הזדמנות כדי להגיד שאין לו סמכויות לנהל את התחבורה בעיר, והמהלך האווילי והמרושע הזה באמת מחכה לאישור משרד התחבורה. חולדאי תקשיב לי טוב: אינך ראוי לנהל את התחבורה בעיר. כי אתה מפגר במחשבתך העירונית ב - 30 שנה אם לא יותר, וכי אתה חסר מנהיגות. קח דוגמא מידידך בלומברג, שעשה מהפכה עירונית בניו-יורק, גם מול ציבור צעקני של משתמשי רכב, צמצם את המרחב לכלי רכב והחזיר לציבור את המרחב הציבורי. איפה יש חניה חינם בניו-יורק? גם לתושבים אין. האם אתה מסוגל להוביל מדיניות נכונה לעיר ולתושביה גם כנגד כמה צעקנים שרוצים לחנות את הארבע על ארבע שלהם בכל פינה? אנשים שיכולים לקנות רכב ב - 150,000 ש"ח, ולשלם את זלילת הדלק שלו אינם מסוגלים לשלם כמה שקלים לשעה לחניה? אלא מה, שחניה חינם בכחול לבן אומרת שהם יוכלו לחנות שם כל היום, ולחסום את המקום למי שבא מחוץ לעיר לסידורים, לפגישות ולקניות בעיר הזו - אז גם בכלכלת העיר אתה פוגע במהלך הזה.


ואתם חברי מועצת העיר - אתם לא מבינים את האנטי עירוניות והאנטי חברתיות של המהלך הזה? האם אינכם מבינים את הכלל הבסיסי ביותר של כלכלה. אם ההיצע נשאר קבוע והמחיר יורד אז יהיה יותר ביקוש - כלומר יותר מכוניות שיסתובבו במרכז העיר בחיפוש אחר אותם מעט מקומות חניה. האם אינכם יודעים את הכלל הבסיסי של כלכלה ציבורית - מה שנקרא הטרגדיה של הרכוש המשותף. משאב השייך לכולם ואיננו מתומחר נכון ייעשה בו שימוש יתר. זה המרחב הציבורי שלנו שאתם נותנים אותו חינם לבעלי כלי הרכב לחנות בו.


עיר עולם אנחנו רוצים להיות (ויש לנו אפילו מנהלת) - פרובינציה עלובה ומפגרת אנו!


סרטון מתוך אתר העירייה אודות הקלות החניה.מה דעתכם? חניה או מרחב ציבורי?


אדריכלים ומעצבים, אנו מזמינים אותכם לפרסם את הפרויקטים שלכם במגאזין האדריכלות והעיצוב הישראלי אשר הוקם למענכם - arcHeb - מוזמנים לשלוח את הפרויקטים שלכם לפי ההנחיות למעלה (ראו לשונית "פרסם") . כולם מוזמנים לשלוח!!! . העבודות יוצגו באתר, בדף הפייסבוק של המגאזין ובניוזלטר השבועי. התצוגה ללא תשלום.

Facebook Comments

1 Responses So Far:

אנונימי אמר/ה...

כאן לא אירופה,
נראה לצפות למשהו אחד מר. רופא מאשר דמגוגיה זולה זה פשוט
לבזבז זמן וכוח.
yours truely, ציניקן.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
arcHeb | מגאזין חדשות יומי לאדריכלות ועיצוב בעברית! Copyright © 2010 arcHeb Theme is Designed and Written by yANIVdAVIDI Home | RSS Feed | Comment RSS כל הזכויות שמורות לאתר arcHeb ולאתרים מהם הובא החומר . אין להעתיק,לשכפל,לתרגם,לצלם וכדומה כל מידע מהאתר ללא רשות. למידע נוסף, נא ליצור קשר