אדריכלות: פרויקט אפס, בית / סטודיו גאוטקטורה ↓

יום שלישי, מאי 22, 2012 | , , , , |

אדריכלות:  NoHouse / / www.geotectura.co.il / אפס,בית 

________________________________________________________________________________


אפס, בית הוא מבנה נודד בגודל של 18 מ"ר שמספק את כל צרכי הדיירת (תמי), תוכנן על ידי סטודיו גאוטקטורה ויוצג במסגרת אירוע "צבע טרי" (פרטים למטה).


המבנה מתחיל מקווי מתאר של בית שכל ילד מצייר עם גג רעפים ונגמר בקו מתאר הפוך שבו השפיץ של גג הרעפים נוגע באדמה ומסמל נגיעה מינימאלית בקרקע. כל חומרי הבניין הינם מפסולת ושאריות שלוקטו ולא נקנו וכמובן שהבית מייצר לדיירת שלו את כל האנרגיה והמזון וגם עושה שימוש בפסולת שנוצרת בו...
הרעיון התחיל מכך שהלקוחה פנתה אל האדריכל עם ציור מאד נאיבי של בית שבו היא רצתה להעביר את המסרים שלה.


התכנון האדריכלי לקח את צורת הבית הנאיבית וטילטל אותו מצד לצד על מנת לייצר את אותה טלטלה למי שיכנס אליו.

הבנייה נעשתה בעזרת מרכז השל ובשיתוף קהילת עץ בעיר ומתנדבים רבים שלקחו חלק בעיצוב הסופי של הבית בשיטת קוד פתוח של שיתוף אנשים וחומריות.המבנה נודד עם הלקוחה ממקום למקום.


אפס בית הוא תרגיל בהתנתקות חד צדדית וללא תנאים. ההתנתקות פועלת בשתי רמות:הרמה הפיזית:
התנתקות פיזית מה"גריד" של הביוב, החשמל, המים והגאז, הוא החלק ה”ארכיטקטוני”, תכנוני/עיצובי של המיצג. הבית נותן מענה לכל הצרכים הקיומיים: אספקת מים, מזון, תנאים טובים לשינה, אירוח, עבודה ומנוחה, ופינוי הפרשות ושאריות. הפתרונות נשענות על מערכות טכנולוגיות פשוטות ועל הקהילה.


הרמה המטפיזית:
התנתקות נפשית מהרשת הסבוכה של סיבות ומסובבים שדרכה התרגלנו לחשוב. העובדת חייה חיים מלאים ופשוטים, לעיני ציבור שעדיין לא מאמין שחיים כאלה אפשריים.


הבית מאפשר:שינה טובה, גידול מזון במיכלים, אירוח, יצירה (כתיבה וצילום), עשיית צרכים, ניקיון, ומנוחה.


הרשת היחידה שהבית מחובר אליה היא רשת האינטרנט האלחוטית. הבית נייד ויוצג באירועי תרבות שונים, חוות אקולוגיות, ועל גגות של בניינים גבוהים בעיר.


תיעוד וחשיפה:

יחד עם מימוש החיים-הפשוטים-לדוגמא וההזמנה לחוות אותם ממקור ראשון על ידי ביקור בבית הפיזי, הפרויקט חושף את הקשיים הטכניים והנפשיים אשר עומדים בדרכו של כל מי שמחפש אופן חיים מתחשב והרמוני עם הסביבה, ויש בו גם אלמנט מציצני ברוח תרבות הריאליטי – העובדת משדרת מתוך הבית למסכי וידאו מחוצה לו, ולרשת האינטרנט.

הפרויקט מותאם לכל תקציב נתון החל מאפס שקלים, ומתאבזר תוך כדי תנועה.אנשי "תרבות השפע" שרוצים לחוות את הבית, מוזמנים להסיר נעליים, טלפונים, וארנקים, ולהכנס להתארח בבית זעיר המאפשר הצצה לעתיד נטול צרכים מדומים (לשלם, להתקשר, להקליט, לצלם). הבית מחבר אותנו לצרכים הבסיסיים האמתיים שלנו ושואל: האם אנחנו ישנים מספיק? האם האוויר שאנו נושמים מזין אותנו? האם המים שאנו שותים הם הטובים ביותר עבורנו? האם המזון שאנו אוכלים בריא עבורנו? לאן הולכות ההפרשות שלנו? לאן הולכות שאריות המזון ותוצרים אחרים של הפעילות שלנו? האם אנחנו אוהבים מספיק? לאן נעלמו החלומות שהיו לנו כשהיינו ילדים?אפס בית נותן מענה ביקורתי לכל השאלות הללו, אך עיקר תפקידו הוא להציף אותן לתודעה. מי שיעשה את הצעד פנימה, יסיר מעליו את עטיפת הצלופן של התרבות המערבית, יוזמן לנפץ את חלום הקידמה המערבי שבראשו, להכיר באי-קיימותו, ולהתחבר לחלום שהודחק במעמקי הלב, על עולם אנושי, יפה ומקיים.

מבקרים באתר הפיזי של הבית יוכלו להיכנס לפגישה עם העובדת. היא מארחת לתה, תמרים, שיחה או שתיקה. מטרתה היא לחלץ מליבו של כל אנוש שניכנס לבית את החלום האמיתי שלו על החיים שלו.


בשעות בהן הבית סגור לביקורים, העובדת חייה את חייה בבית, תוך תיעוד רצוף. בזמנים שמוגדרים כ"זמן עבודה" היא כותבת פרקים בספר: “תל אביב, האוטופיה", בהם היא נותנת צורה וצבע לתמונת עתיד עירונית חלומית שתהייה מורכבת מכל החלומות של האנשים שהיא פוגשת בבית. בנרטיב של הנסיכה, הבית הונחת לכאן מתוך העתיד האוטופי שמצפה לנו, והיא מנחה את העובדת בהמחשת העתיד הזה.


עד יום שבת אפשר יהיה לראות את מיצג "אפס, בית"  ביריד צבע טרי בת"א.
פרטים על יריד צבע טרי ושעות הפתיחה:
http://www.freshpaint.co.il/פרויקטים-מיוחדים--צבע-טרי-5


אדריכלים ומעצבים, אנו מזמינים אותכם לפרסם את הפרויקטים שלכם במגאזין האדריכלות והעיצוב הישראלי אשר הוקם למענכם - arcHeb - מוזמנים לשלוח את הפרויקטים שלכם לפי ההנחיות למעלה (ראו לשונית "פרסם") . כולם מוזמנים לשלוח!!! . העבודות יוצגו באתר, בדף הפייסבוק של המגאזין ובניוזלטר השבועי. התצוגה ללא תשלום.

Facebook Comments

0 Responses So Far:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
arcHeb | מגאזין חדשות יומי לאדריכלות ועיצוב בעברית! Copyright © 2010 arcHeb Theme is Designed and Written by yANIVdAVIDI Home | RSS Feed | Comment RSS כל הזכויות שמורות לאתר arcHeb ולאתרים מהם הובא החומר . אין להעתיק,לשכפל,לתרגם,לצלם וכדומה כל מידע מהאתר ללא רשות. למידע נוסף, נא ליצור קשר